| ShadowStar a întrebat:

Am o problemă și cum nu știu să o "descos" de una singură, poate unul dintre voi a mai întâlnit asta.
De cele mai multe ori, seara (dar câteodată si in alte momente ale zilei) am dureri de cap destul de surde totuși, dar sunt acolo, însoțite de o stare continuă de greață accentuată.
Care ar putea fi problema? (Nu, nu e o sarcină) Aș fi vrut să consult un medic, dar perioada actuală nu e cea mai bună de umblat prin spitale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Paula2018 a răspuns:

Eu te inteleg perfect. Port ochelari si lucrez 8 ore in fata unui monitor. Este oboseala, incearca pentru inceput daca lucrezi la calculator sa faci pauze constante si la 1-2h sa te ridici 5 minute sa iei o gura de aer proaspat, pe mine asta m-a ajutat mult. Daca nu lucrezi la calculator si stai mult pe telefon, ai inteles ideea, trebuie sa il mai lasi deoparte happy. Daca nu faci nici una din cele de mai sus trebuie sa consulti un medic, dar in mare parte nu te panica, e doar oboseala.

7 răspunsuri:
| Yrem3119 a răspuns:

Posibil oboseala sau stresul, eu asa patesc.

Bula
| Bula a răspuns:

Pot fi multe cauze, de exemplu alimentatia.
Alte cauze frecvente pot fi de la tensiunea arteriana sau schimbarea vremii.
Incearca sa iei o tableta de Antinevragic sau Nurofen, vezi care te ajuta.

| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fi o oboseala extrema a ochilor, care da dureri de cap si stari de greata/voma.

Citesti mult, sau petreci ore multe in fata unui ecran electronic?

| anonimg a răspuns:

Nu știu exact cum stau lucrurile, dar am auzit că medicii pot veni la domiciliu pentru consult.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheama salvarea 112 si spune le medicilor ce dureri surde ai.

| ShadowStar explică (pentru Paula2018):

Da, petrec destul de mult timp în fața ecranului și mai se întâmplă să am și miopie, neaccentuată încă și nu am apucat să-mi iau ochelari. Mulțumesc pentru răspuns!

| Paula2018 a răspuns (pentru ShadowStar):

Ohooo, sunt in clubul miopiei de o gramada de ani. Dupa ce trece nebunia sa iti faci ochelari, dar sfatul e acelasi si dupa ce ai ochelari happy.