| timnic a întrebat:

doresc raspunsul unui medic la problema mea De o perioada am o stare de ameteala continua urmata de stari de lesin cu dureri dupa cap si o tensiune mica 90/60 multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie să faci analize de sânge și apoi vei vedea ce se întâmplă!
Un E.K.G. la inimă.
Sănătate.
Pa, pa.

| SaveTheNature a răspuns:

Eu zic sa iei vitamine.In special calciu
De obicei daca manaci mai sarat creste tensiunea.
Mananca bine!
Daca tot nu te simti bine, mergi la medic!

| stejara2 a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la medicul de familie, iti va da sa faci un set de analize,sa vadace valori ale calciului ai, desi sunt sigura ca le ai mici, trebuie sa vezi la ce limita te afli pentru a sti dozajul exact de tratament, plus ca vei mai face si alte analize prescrise, ti se va masura din nou tensiunea arteriala, ametelile si starile de lesin provin de la tensiunea mica, ai hipotensiune, ceea ce duce la simptomele de ameteala si lesin.
Trebuie sa ti se stabileasca mai intai cauza tensiunii mici, valorile analizelor la sange, si apoi vei primi tratamentul corect,
Sanatate!

| devil1995 a răspuns:

Salut, eu nu sunt medic dar sincer sa fiu si mama mea are aceleasi stari si din cate stiu eu este vorba de insuficientsa de calciu si alte vitamine.Dar mai bine iti sugerez sa mergi la medic.

| devil1995 a răspuns:

Am uitat sa spun ca starile de lesin sunt datorate faptului ca nu esti destul de odihnit si din nou de faptul ca nu ai destul calciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problemele pe care le descrii ar putea avea urmatoarele cauze: Anemie- scaderea nr. de hematii (care sunt transportorii oxigenului la tesuturi) determina hipoxie tisulara (lipsa de oxigen la niv. tesuturilor), dintre tesuturi cel mai sensibil la hipoxie fiind tesutul nervos, iar de aici pleaca simptome variate cum ar fi cefalee(dureri de cap), vertij(ameteala) sincopa(lesin), dar si alte simptome: fatigabilitate(oboseala) depresie, deficit de atentie, iritabilitate, etc. In cazul tensiunii mentionate- este posibil sa scada si perfuzia cerebrala (adica aportul sanguin la creier) iar simptomele de mai sus sa se accentueze. Va trebuie sa te adresezi medicului pentru un set de analize- hemoleucograma, iar intre timp, incearca sa consumi mai multe lichide si mareste putin aportul de sare (de ex. mananca niste branza sarata, sau alte alimente sarate- care iti vor stimula si senzatia de sete) (dar nu exagera!) asta va creste putin valoarea tensiunii arteriale. Sper ca am fost de folos.

| MaiiaAna a răspuns:

Pot sa-ti raspund pentru ca prin aceste stari am trecut si eu toata vara si am stat si o saptamana in spital ca sa-mi se spuna ca totul era pe baza de stres adunata cu lipsa de calciu si alimentatia nesanatoasa. dar era, in special, de la stres. La mine probabil se mai puneau si starile cand stateam fara ochelarii de vedere si mi se crea senzatia de ameteala.

in fine. nu stiu ce ai tu, ti-am zis doar prin ce am trecut eu
Un drum la medic n-ar strica.