Întrebare recomandată | lungumihai69 a întrebat:

Buna am o rugaminte sant cu hipertensiune arteriala ce fel de sare pot consuma i-n afara de inlocuitor de sare multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Cel mai bine, ar trebui sa renunti la sare, incet, incet, de tot.Fiecare produs, preparat sau natural, are sare in el. Daca mai pui si tu, nu ai facut nimic! Inlocuitorul, nu este recomandat.Mai bine,foloseste mirodenii,in functie de preparat:cimbru,leustean,marar,patrunjel verde, busuioc, piper(daca nu ai probleme cu stomacul, hemoroizii), usturoi.Sotul meu are tensiune marita, eu am circulatie proasta a sangelui(tot fara sare) si asa l-am invatat, punand cat mai putina sare.Se poate, vointa sa ai!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici o alta sare. Foloseste alte condimente in loc de sare.

| doctorandus a răspuns:

La unele supermarketuri este sare cu 70% clorura de potasiu si restul clorura de sodiu. Dar si asta trebuie folosita cu grija, de ex. este periculoasa daca ai probleme cu rinichii.

| Mikhtarian a răspuns:

Fara sare, cum s-a spus mai sus
Alte condimente mai sanatoase.

| Vi003 a răspuns:

Fara sare, cu timpul ai sa te obisnuiesti. Inlocuitorii au gust ingrozitor, lipseste-te!

| qIrinna a răspuns:

Cel mai bine, ar trebui sa renunti la sare, incet, incet, de tot.Alte condimente mai sanatoase.

| Anonimus12468 a răspuns:

Pt hipertensiune e chiar ok sa folosesti sarea de mare sau sare neiodata. Un cunoscut consuma sarea asta si ii merge chiar ok. Aproape ca nu mai are hipertensiune. Bineinteles ca ideal ar fi sa nu mananci sare, dar sarile astea is ok.