| DreamerBoy a întrebat:

Am probleme cu 2 masele, ambele fiind in partea de jos a gurii, una la stanga si cealalta la dreapta. Una dintre ele s-a rupt aproape complet ramanand un coltisor foarte mic si a ajuns sa fie putin sub gingie, dar nu cu mult. Cealalta s-a rupt pe jumatate si mi se pare ca a capatat o foarte usoara nuanta de gri insa nu se misca si are ceva maro in interior. Cu cea rupta aproape complet am avut probleme inca de mic, la 10 ani ma durea si am fost la dentist aproape saptamanal timp de jumatate de an dupa care n-am mai fost deloc. Acum am aproape 18 si de atunci n-am mai fost. Mare greseala. Acum m-am hotarat sa merg totusi deoarece nu vreau sa raman fie mai grav. Dupa cat de stricate sunt maselele cred ca mi se va face o extractie. Problema este ca am auzit ca se poate face mediastinita daca sunt probleme mari. Am o frica din cauza asta, nu mi-e frica de dentist, mi-e mai mult de urmarile posibilei extractii, de mediastinita sau cum se numeste. Ce sa fac sa nu-mi mai fie frica? Pe cea rupta aproape complet cred ca mi-o va scoate. Pe cealalta nu stiu, ma gandesc daca partea aceea maro este puroi, infectie sau gangrena. Mi-e teama de urmari... Din vina mea s-a ajuns aici, trebuie sa merg la dentist inca de cand maseaua problematica a inceput sa se rupa. Nu are rost sa ma certati, stiu ca am gresit. Vreau doar sa stiu cum sa scap de frica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Gandeste-te ca o sa te anestezieze suficient de tare cat sa nu simti nimic. Daca tot nu esti convins, poti sa-i ceri sa-ti bage in plus anestezie (eu ii cer de multe ori).

Chiar nu simti nimic, nu mai e ca acum 10 ani, acum exista tehnici mult mai bune.

"Pe cea rupta aproape complet cred ca mi-o va scoate.", nu neaparat, poate sa-ti puna un pivot un radacina si un dinte fals de zirconiu, care o sa fie mai puternic decat dintii tai naturali.

| RobertMoon a răspuns:

Și eu am avut sus o măsea care tot așa. s-a stricat și s-a spart intre timp și a rămas un mic colțișor, deci am fost în aceeași situație cu tinehee hee și mie mi-a fost frică de dentist, dar am scăpat, m-am gândit cu câteva zile înainte de asta că mulți oameni au trecut prin asta și au trecut cu bine, așa că mi-am făcut curaj și m-am dus, sincer îți spun m-am dus pe jos până la dentist in ziua cu pricina deoarece mersul pe jos te relaxează, mi-a făcut anestezie și totul a durat maxim 10 minute, mi-a curs ceva sânge după ce mi-a fost făcută extracția și a fost urat, dar in 24 ore a fost ok și mi-a trecut, nu ai de ce sa te temi, gândește te ca mine și vei trece cu bine, succes. happy

| Kevinn2000 a răspuns:

Salut.
Scapi de această frică ușor.
Trebuie doar să te duci, și te gândești că sunt șanse mici ( așa cred ) să ți se întâmple chiar ție.
Totuși, dacă ți se întâmplă, asta e, dacă vrei să scapi de carii sau ce ai tu, n-ai încotro, te riști.
Totuși, ce înseamnă mediastinită? E ceva grav?
Și eu am 2 masele cu probleme, una abia de cam 3 luni a început să mă doară și să se carieze, iar la alta mi-a căzut plomba acum 2 ani și a început să se spargă. E mică într-o parte și gol în interior, a mai reapărut și nervul pe lângă.