| Iubibila01 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Aceasta este prima luna cand iau anticonceptionale (Yasmin), nu am mai luat inainte. Acum am ajuns la cele 7 zile de pauza, si sunt destul de ingrijorata deoarece, sunt deja in a patra zi de pauza si inca nu mi-a venit menstruatia. Tin sa mentionez ca pe langa anticonceptionale, de fiecare data cand am facut dragoste cu prietenul meu am folosit si prezervativ (pentru siguranta maxima). Vreau sa intreb se poate sa se intample sa nu vina ciclul in cele 7 zile de pauza? Ar putea fi vreo dereglare hormonala sau as putea fi insarcinata? :-s (Am 18 ani)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai luat "corect" AC ( la aceeaşi oră şi FĂRĂ să uiţi vreo tabletă ), atunci NU ai cum să fi însărcinată!

N-ai precizat ce analize/investigaţii ai făcut ÎNAINTE de a ţi se prescrie Yasmin ( dacă ai făcut 2 teste de sarcină, etc. ), să fi sigură că NU erai însărcinată înainte; n-ai precizat nici dacă ai avut probleme cu menstruaţia ( în trecut ),...

Oricum, recitind întrebările tale anterioare, constat că ai mai avut MULTE probleme cu menstra şi NU cred că ai mers la ginecolog ( aşa cum îţi recomandam ).

De asemenea, e posibil ca "întârzierea" de acum să aibă aceleaşi cauze cu dereglările din trecut...

Sau, e posibil ca menstra să lipsească ( dacă nu apare în cele 7 zile de pauză ), dar, dacă NU ai menstruaţie nici în luna următoare, atunci NU mai începi altă folie până nu faci 2 teste de sarcină şi nu mergi la un control ginecologic!

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| SunnyDay88 a răspuns:

In mod teoretic ar trebui sa vina in a8-a zi atunci cand iei si prima pastila.da!? o data la 28de zile... practic vine mai devreme, dar nici atunci nu e pre tarziu.

in plus in primele 3luni ii trebuie si organismului o perioada de acomodare.
o sa-ti vina si ciclu si poti renunta la prezervativ.

numai nu uita nici o pilula! in fiecare zi la aceeasi ora!

| olivikkka a răspuns:

La mine vine in a 5 zi de pauza, stai linistita o sa vina, la inceput eram si eu panicata si ma simteam rau dar acum sunt ok, bafta