| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am 21 de ani, nu am fost niciodata la ginecolog, nu am ciclu menstrual regulat.In ultimele luni inainte de ciclul menstrual am o scurgere inchisa la culoare cu un miros ciudat, iar ciclu mentrual imi vine de 2ori p luna si tine aproximativ7-8 zile.Care ar putea fi problema? O raceala? Sau poate fi si din cauza stresului. Specific si ca sunt virgina deci nu poate fi vorba de o boala cu transmitere sexuala.Sper.Doar daca am luat vreun virus de pe colacul de wc de undeva. E posibil? Va multumesc de ajutor.Astept un raspuns daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai luat nimic de pe colacul de la WC, dar nici nu este ceva simplu, ci mai degraba ceva grav. Acea scurgere reprezinta o eliminare fractionata de endometru si este semnul unui dezechilibru hormonal important, alaturi de menstruatiile neregulate si frecvente. Trebuie sa ajungi cat mai curand la un endocrinolog si la un ginecolog pentru o ecografie de ovare. Nu e deloc in regula si poate fi un semn al unui dezechilibru foarte grav care poate avea urmari serioase.

| catalina_8997 a răspuns:

Slabe sanse sa fie vre un virus dar cel mai bine ar fi sa mergi la doctor sa iti dea un tratament, poate fi vreo raceala puternica sau vreo dereglare hormonala, ai grija nu lasa sa se agraveze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga mea. După descrierea ta pare a fi o afecţiune hormonală, dar poate fi şi vreun chist, ceva. NUMAI MEDICUL ginecolog, apoi un endocrinolog, dacă va fi cazul, pot să răspundă la intrebările tale. Asta nu e răceală, nici stress, nici infecţie de la WC, e ceva de altă natură. Te rog din suflet, du-te urgent la medic, nu mai întreba pe site-uri. Să nu îţi fie ruşine, ginecologul vede zeci de păsărele pe zi, de toate felurile, nici nu mai bagă în seamă... Du-te în a 8-a zi de la ciclu, ia o rudă sau o prietenă cu tine dacă ţi-e jenă, dar DU-TE!