| Pe Bebelina O cheama DaNa baai a întrebat:

Am si eu o intrebare:Am auzit ca cresterea parului este accntuata de ulei de masline, de ricin si alte chestii. Am auzit si de vitamina A si acidul folic.Acestea de la ce varst se pot administra? Si daca esti mai mic sunt reactii adverse? Sau cele de la EUROVITA sau MINERALE PAR SI UNGHII. Cum e cu varsta? Le-a folosit careva si au dat rezultate? PRIMUL CARE RASPUNDE CAT-DE-CAT LA TOATE INTREBARILE PRIMESTE FUNDA! Multumesc si scuzati romanulbig grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bibu_2231 a răspuns:

Da, întradevăr părul creşte mai repede dacă-l dai cu ulei de măsline sau ricin sub forma unei măşti, înainte de spălare.
Vitamina A se poate lua de la orice vârstă, doar e vitamină. nu ştiu dacă ajută la creştereea părului.
Uite nişte informaţii despre acidul folic :
"Acidul folic este solubil in apa; un alt membru al familiei B complex, cunoscut si sub numele de Bc sau vitamina M. Se masoara in micrograme (mcg). Factor esential in formarea globulelor rosii. Acidul folic contribuie la metabolizarea proteinelor. Doza zilnica necesara de acid folic pentru adulti este de 180-200 mcg, dublu pentru femeile gravide, iar pentru mamele care alapteaza - 280 mcg in primele sase luni si 260 mcg in urmatoarele sase. Acidul folic are rol important in producerea acizilor nucleici (ADN si ARN). Esential pentru diviziunea celulara. Acidul folic este necesar in procesul de utilizare a zaharurilor si aminoacizilor. Prin pastrarea timp indelungat neprotejat, la temperatura camerei, acidul folic poate fi distrus.

Ce poate face acidul folic pentru dumneavoastra?
Mareste lactatia. Acidul folic ofera protectie impotriva parazitilor intestinali si a toxinelor alimentare. Confera pielii un aspect sanatos. Acidul folic are efect analgezic. Folosit impreuna cu acidul pantotenic si cu acidul para-aminobenzoic poate intarzia incaruntirea parului. Mareste apetitul. Acidul folic actioneaza preventiv impotriva anemiei.

Afectiuni datorate carentei de acid folic:
Anemie nutritionala macrocitica.

Surse naturale de acid folic
Legume cu frunze de culoare verde inchis, morcovi, drojdie, ficat, galbenus de ou, pepene galben, caise, dovleac, avocado, fasole verde, faina de secara integrala si neagra.

Suplimente de acid folic
Disponibile sub forma de drajeuri de 400 mcg substanta activa. Formula B complex contine uneori aceeasi doza, dar in majortitatea cazurilor cantitatea de acid folic se limiteaza la 100 mcg. Dozele zilnice de acid folic prescrise in mod obisnuit sunt de 400 mcg pana la 5 mg.

Toxicitate, datorata excesului de acid folic
Nu se cunosc efecte toxice, dar excesul poate determina cresterea in greutate.

Inamici ai acidului folic
Apa, sulfamide, lumina soarelui, estrogenii, tehnicile de prelucrare a alimentelor, caldura.

Sfaturi legate de adimistrarea acidului folic
Daca sunteti un mare consumator de alcool, este recomandat sporirea cantitatii de acid folic. Vitamina C in doze masive intensifica eliminarea acidului folic din organism, deci orice persoana care inghite mai multe de 2 g de vitamina C zilnic are nevoie de marirea dozei de acid folic. Daca urmati un tratament pe baza de Dilatin, estrogeni, sulfonamide, fenobarbital sau aspirina, este recomdabil sa luati suplimente de acid folic. Daca va imbolnaviti, sau daca suferiti de o afectiune cronica, asigurati-va o doza crescuta de acid folic; cand acesta din urma este un deficit, si anticorpii dumneavoastra sunt intr-o situatii asemanatoare. Doze mari de acid folic pot determina convulsii la epilepticii carora li se administreaza fenitoina."
Nu ajută la creşterea părului, dar îl menţine sănătos.
Eu am luat Eurocita pentru păr şi unghii. Dar eu am luat pentru unghiile fragile. ( a dat rezultate ) Nu am observat mari schimbări în legătură cu părul.
Acum, primesc funda?batting eyelashes

4 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Incearca sa folosesti ceva de aici: http://anka-flame.iblogger.org/? tag=par

| luciana200972 a răspuns:

Pai poti folosi ulei de ricin si de masline si vit A extern de la orice varsta, acidul folic nu-l folosi decat la recomandarea medicului, poate da reactii adverse, celelalte suplimente gen eurovita eu nu le recomand pentru ca pot da reactii adverse gen ingrasare excesiva dp cativa ani de la folosire deoarece au actiune asupra metabolismului. Sfatul meu pentru un par frumos: masca din ulei de masline vitA si galbenus de ou- se tine cam 30 min in cap apoi se spala, masaj cu ulei de ricin la fiecare spalare si multe fructe.

| cristina a răspuns:

Am incercat eu si nimicwinking

| lorry_3345 a răspuns:

Ce pot spune eu am 12 ani si folosesc ulei de masline pe par il face mai matasos nu ai ce pierde