| Mirutzaaaa a întrebat:

Buna am si eu o intrebare, ce este viremia c? este grav? ce se poate intampla cand ai o asemenea boala? si se poate trata cu inteferon?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TiffanyღBJ a răspuns:

Hepatita C este o boala foarte grava, care necesita tratament imediat. Tratamentul este mai complicat, insotit si de un regim alimentar strict...
Nu stiu in ce stadiu este, deci nu ma pot exprima cu privire la ce se poate intampla pe viitor. Dar medicul va va raspunde la toate intrebarile.

Gasesti aici mai multe informatii
http://www.hep.ro/informatii/hepatita-c/
Sper sa iti fie de folos.
Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| TiffanyღBJ a răspuns:

Viremia nu este o boala, este o analiza, se mai numeste incarcatura virala. Daca nu este in limite normale, atunci vorbim despre o hepatita C. Tratamentul este mai complex, include si cure de interferon, dar trebuie mers la un medic specialist, pentru interferon sunt niste programe nationale speciale, nu este atat de simplu, adica nu te duci sa il iei de la farmacie si gata.
Hepatita C se poate trata, dar virusul ramane in stare latenta si se poate reactiva mai tarziu.

| Mirutzaaaa explică (pentru TiffanyღBJ):

Si in legatura cu hepatita c...ce se poate intampla? adica este asa grav? ramane cu traume, moare[doamne fereste] sau ce se intampla?

| TiffanyღBJ a răspuns (pentru Mirutzaaaa):

Hepatita C este o boala foarte grava, care necesita tratament imediat. Tratamentul este mai complicat, insotit si de un regim alimentar strict...
Nu stiu in ce stadiu este, deci nu ma pot exprima cu privire la ce se poate intampla pe viitor. Dar medicul va va raspunde la toate intrebarile.

Gasesti aici mai multe informatii
http://www.hep.ro/informatii/hepatita-c/
Sper sa iti fie de folos.
Multa sanatate.

| julika83 a răspuns:

Viremia este o analiza cantitativa care determina numarul virusilor de un anumit tip in sange, in cazul tau este vorba despre virusul C. NU este o boala. iar interferonul nu este aspirina, sa-l poti lua cand si cum vrei tu.