| Alina_5575 a întrebat:

am si eu o intrebare:Cu ce se poate trata herpesul, sa treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Daca deja au aparut vacuolele cel mai ok ar fi sa dai pe zona afectata cu niste glicerina. Asta va hidrata tesuturile si va scadea disconfortul. Dupa ce apar vacuolele nu prea mai ai cum sa il faci sa treaca mai repede.
Ca sa treaca mai repede trebuie sa incepi tratament cu aciclovir pastile din momentul in care apare disconfortul si inainte de a se forma vacuolele herpetice. Tratamentul e 1g de aciclovir (ai de ales 5 pastile de 200mg sau 3 pastile de 400mg (nu are nimic daca iei 1200mg). Cel putin teoretic, e mai usor pentru pacient sa ia 3 pastile in loc de 5.) Tratamentul asta dureaza pana la disparitia vacuolelor.

12 răspunsuri:
| SweetCandy a răspuns:

Aciclovir crema, plasture sau pasta de dintibig grin

| nickname.a.plecat.de.pe.tpu a răspuns:

Pasta de dintibig grin

| irynna a răspuns:

Aciclovir, se gaseste in orice farmacie.

| RappK a răspuns:

Plasture compeed. e anti-herpetic...gasesti in farmaciibig grin:*

| lorely1308 a răspuns:

Aciclovir, observ ca ti s-a mai zis. Ar mai fi si crema pe baza de propolis si galbenele, chiar da rezultate!

| rebeca a răspuns:

Cea mai buna si recomandata crema pentru astfel de probleme este "Zovirax".

| Georgiana95 a răspuns:

Plasture anti-herpeticbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plasturele compeed. la mine a fost f eficient. sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Zovirax sau Aciclovir (se masează zona până intră în țesut, 3-6 ori/zi), plasture anti-herpetic Compeed, lips cu aloe vera de la Forever, cremă Herpes-Stop.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu folosesc un softlaser. este un aparat cu laser ce te ajuta sa scapi de herpes, cicatrici si alte impuritati. nu raman nici urme, in 2 -3 zile trece. daca te intereseaza, eu mi l-am cumparat online de pe un site de tehnica medicala si mi-a fost adus acasa prin curier. aici se gaseste: http://www.tehnica-medicala.ro/products.php?product=Softlaser-SL30

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spargi bungulitele acele cu apa apoi cu vata si spirt tamponezi in 12 ore nu mai ai absolut nimic poate doar coaja

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand ai senzatia ca iti iasa herpes... ia putina vata si pune putin otet pe ea si tine 2-3 min aqlo unde simti ca iti iasa.happy