| Mihaitzaplesanule a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. Daca cineva are epilepsie si e la stadiu de incepator sa zicem asa... daca fumeaza(nu fumeaza foarte mult 4/5 tigari maxim pe zi) ce se poate intampla cu aceasta? si care sunt riscurile daca aceasta nu tine cont de tratament si nu il mai ea? si daca tratamentul se ia pe o anumita perioada de timp sau de cand a aparut aceasta boala pana la moarte?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sarge a răspuns:

Daca persoana in cauza nu-si administreaza corect tratamentul, sare peste doze sau nu le ia la ore fixe risca aparitia convulsiilor, potential letale.
Nicotina este un psihostimulent deci creste riscul aparitiei convulsiilor prin hiperexcitarea SNC.
Tratamentul in cazul epilepsiei este medicamentos si se urmeaza pe tot parcursul vietii.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca fumeaza, crizele vor fi mai dese si mai greu de controlat cu tratament. daca nu ia tratamentul, va face mai des crize. la fiecare criza mor neuroni, asa incat persoana respectiva se prosteste dupa fiecare criza si in cativa ani va ajunge idiot. Asta daca supravietuieste, fiindca poate intra oricand in criza de rau epileptic si sa moara sau poate sa moara cazand si lovindu-se de ceva. Tratamentul se ia toata viata, la fel regimul de viata trebuie respectat permanent.

| Deliiiia a răspuns:

Boala nu se vindeca, dar se trateaza, daca nu respecta tratamentul numarul crizelor va fi tot mai mare. In schimb, tratamentul le-ar putea ameliora semnificativ.

Tigarile fac rau si unei persoane sanatoase, iar uneia cu epilepsie ii creste semnificativ riscul aparitiei episoadelor epileptice.

O zi buna!