| lovemylive a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare,de fiecare data cand se apropie menstruatia ma simt balonata,ma doare stomacul,am secretii abundente,si mi se umfla ovarul stang, din ce cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Cam asa se intampla la majoritatea femeilor...
Poate esti racita/poate ai o infectie.un cpontrol medical nu dauneaza nimanui.
O zi frumoasa sa aihappy

| Millanteria a răspuns:

E ceva normal, si eu patesc asa. Intr-adevar, nu mi s-a umflat niciodata ovarul stang, dar mamei i se umfla cand era pe ciclu, deci e ok.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Exceptând inflamaţia ovarului ( stâng ), restul sunt simptome premenstruale şi sunt NORMALE :)

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/sindromul-premenstrual_1047

http://www.sfatulmedicului.ro/......ratat_1021

Inflamaţia ovarului stâng se poate datora unei răceli abdominale sau unei anexite ( răceală/inflamaţie a ovarului ) = BIP ( adică boală inflamatorie pelvină ), sau chiar unui chist ovarian...
Pentru asta ar fi NECESAR un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană/pelvină ( sau una transvaginală ) pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| RedDeath a răspuns:

Faza cu ovarul stang e cam ciudata... i nrest, totul e normal. Iti dai seama ca ovulul e dat afara si se formeaza altul. E clar ca se umfla acolo, totul e inflamat - deci te simti umflata, balonata, si te doare, pentru ca iti curge sange, au loc anumite procese dureroare. E totul normal, din pacate... dar asta ne face rezistente la durere!
Deci, toate astea se intampla din cauza ciclului la toate fetele si femeile, pana cand intra la menopauza. Faza cu ovarul, de unde stii ca efetiv fix ovarul ti se umfla?

| NoRegretsxx a răspuns:

E normal. Daca nu te superi, de unde stii tu ca ti se umfla ovarul?

| lovemylive explică (pentru NoRegretsxx):

De obicei ma simt asa numai seara, si cand apas in partea stanga este ceva umflat si tare

| alexandrafocus a răspuns:

Simtomele astea se intampla aproape orcarei fete! Nu trebuie sa te sperii!