| LilianaStefania a întrebat:

Bună! Am și eu o întrebare, mi s-a recomandat se către dr ginecolog sa iau tratament cu duphaston timp de 6 luni. 10 zile pe luna. Problema e ca am luat zilnic, dar din cauza stresului, munca, acasă si faptul ca de la farmacie nu mi s-a spus,.nu am observat ca trebuie sa iau și dimineața și seara. Și am luat doar dimineata... timp de 7 zile... ce sa fac? Sa continui asa 10 zile? Sa le iau de acum câte 2? Sau sa renunț pana luna viitoare? Am SOP, mi e puțin jena sa las mesaj medicului.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Iei acum cate 2, cat timp ti a mai ramas, aceste 3 zile si luna viitoare le iei cum trebuie.
Sanatate,

| OneReason a răspuns:

Este important să urmezi indicațiile medicului cu privire la administrarea medicamentului. Dacă ai luat greșit timp de 7 zile și te simți îngrijorată, cel mai bine este să consulți medicul pentru sfaturi personalizate. Poți lua medicamentul conform prescripției pentru celelalte zile sau poți discuta cu medicul tău dacă trebuie să faci alte ajustări. Este important să nu îți faci griji în legătură cu jena de a întreba, deoarece este responsabilitatea medicului tău să te îndrume corect în această situație. Sănătatea ta este prioritară.