| Megan97 a întrebat:

am si eu o intrebare si dau funda.
ce alimente pot manca mai ales la micul dejun ca sa nu ma ingras? eu dimineata mananc de obicei cereale musli bio cu lapte, ton de la calvo la conserva si 2 felii de paine cu putin unt si miere si foarte multe mere. ce altceva as mai putea manca ca sa nu ma ingras? si in timpul zilei? ce mancaruri sanatoase care nu ingrasa stiti? va rog ajutati-ma pentru ca eu am ramas fara idei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Pentru o dieta sanatoasa, ai putea manca asa: (exemplele sunt dintr-o carte Tao)

Mic dejun 1:
- Cafea, ceai (fara zahar sau lapte in ele)
- Paine integrala prajita, cu unt din lapte (nu margarina) 1-3 felii.
- 1-2 banane
O mana de nuci (in afara de arahide) sau seminte crude.

- Cafea ceai
- smochine uscate sau curmale sau stafide negre

3.
- Un pahar mare de suc proaspat de portocale
- Un grephuit.

4.
- Un pahar de lapte crud verificat sau un castron de iaurt

5.
Pepene verde, galben sau papaya cat de mult doriti, dar fara a-l combina cu alte alimente.

(Sper sa nu mori de foame cu aceste micuri dejun).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricât de foame ți-ar fi, încearcă sa îți împarți mesele, nu mânca prea mult la o masă - ideea e să mănânci echilibrat, câte puțin, de multe ori - altfel stomacul se mărește, etc. Apa în cantități mari se reține în organism și iar te dezvoltă în volum.
(eu mănânc doar un singur fel la masă, pauză de minim 30minute între mese oricât de foame mi-ar fi) - dimineața mănânc 300ml de lapte cu musli sau alte cereale (apoi merg la sală 1-2ore) (~65kg, 1.74, numai masă musculară, deloc grăsime, iar la analize medicale mi-au ieșit toate perfect)
Deși fructele sunt foarte bune, prea multe iar nu fac bine, te balonează. După antrenament, apă și 1-2 banane pentru energie, apoi dupa minim 30min, o masă sănătoasă și te menții (oricât aș mânca, eu variez între 63-67kg)
Tot comentariul este din experiența proprie din viata mea, zi de zi.

| karsivan a răspuns:

Salate cu gratar la pranz. legume fierte si brinza de vaci seara ori iaurt, acum regimul tine si de ritmul de viata cit alergi cat consumi depinde de mai multi factori.