| hiigee a întrebat:

am si eu o mica problema.de 2 saptamani ma cam doare capul pe partea dreapta(tampla) si cred ca este de la masea. spatiul dintre maseaua de langa premolarul din partea dreapta si maseaua de langa este mai mare decat in partea stanga.acum am observat ca la gingie am un vas mic de sange spart...este grav? imi poate scoate maseaua? :<
Mentionez ca am 14 ani si ca mie foarte teama de dentisti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Din ce ne-ai spus nu mi-am dat seama daca ai sau nu probleme cu dintii(spatiul mare si un mic vas de sange spart nu inseamna carii sau probleme cu gingia). Durerea de cap poate avea cauze multiple(si o posibila infectie a dintilor dar si a urechii, sinuzita si multe alte probleme). Durerea de cap e un simptom comun multor boli de aceea ar fi bine macar medicul de familie sa te vada.
Daca trebuie mers la stomatologie nu trebuie sa iti faci griji pentru ca se lucreaza sub anestezie si nu simti nimic.Important e sa iti rezolvi problema.Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Trebuie sa stai linistita pentru ca la dentist iti va face o anestezie si nu te va durea! Du-te cu mult curaj!
gandeste-te ca daca o sa mergi la dentist nu o sa te mai doara, e spre binele tau, daca nu mergi cat mai curand pot aparea complicatii si poate fi mai rau apoi, noi nu suntem medici stomatologi sa-ti spunem exact un diagnostic si chiar de am fi e necesar sa te vada un specialist! Acolo o sa iti dea cu un spray sau o injectie dupa preferinta ta si nu ai sa mai simtit nici o durere cand o sa iti lucreze la dintisor sa vada daca de asta te doare tampla, nu lua pastile dupa ureche crezand ca iti trece! Mergi la medicul de familie ca poate iti da o adevernta prin care sa te coste mai putin consultatia la dentist(inainte asa era nu mai stiu sigur insa tu esti minora si ar trebui sa beneficiezi de consultatie gratuita dar cu criza nu se stie... oricum fii curajoasa ca vor veni ele altele si mai grele in viata!

| andreeaaa1 a răspuns:

Pai si mie mi-e frica de dentisti dar acand nu am mais suportat durerea am fugit la dentist fara sa ma mai gandesc ce ma asteapta si mi-a facut anestezie si gata nu am mai simtit nimic.
Succes!

| hiigee explică:

Chestia este ca pe mine nu ma doare maseaua, ci tampla, si vad ca imi tiuie urechea dreapta cateodata...si cu vasul ala spart ce o fi? sad