| Traficantadecorcodushe a întrebat:

Am si eu o nelamurire!
Zilele astea am fost la medic din cauza unor dureri de burta...Medicul de familie mi-a spus ca am apendicita sub acuta, chirurgul mi-a spus ca am ganglionii umflati in jurul buricului, pediatrul mi-a zis ca am IARCS.LIMFADENOPATIE MEZENTERICA si un alt medic specialist care mi-a facut ecograf... a zis ca am gastritastraight face
Nu stiu ce sa mai credstraight face...
Si durerile de burta inca persista...plus ca mai am si pietre la rinichi...
Vreun sfat ceva? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Pai... avand in vedere ca ti s-au dat atat de multe diagnostice diferite, eu zic ca ar fi trebuit sa ne dai mai multe indicii.
1) Unde e localizata durerea?
2) Cum e caracterizata durerea (intepatura, arsura, constrictie)?
3) Cand a inceput durerea?
4) Ai si alte simptome (greata, varsaturi, umflaturi ale burtii, vanatati pe langa ombilic)?
5) Scaunul cum e?
6) Ceva analize anormale?
(Avand in vedere ca datele sunt cam personale, daca nu vrei sa le publici pe site, poti sa imi trimiti mesaj privat)

15 răspunsuri:
| oz a răspuns:

Daca de la atatia doctori nu ai reusit sa afli ce ai...
Daca poti mergi in strainatate...ca sunt peste la toate capitolele.

| fabiola a răspuns:

Si eu am primit acum ceva ani o suma de diagnostice, de la hepatita, la ficat marit, la colica apendiculara si pana la urma tot la cutit am ajuns! Era apendicita! Este bine sa-ti tratezi intai pietrele la rinichi si apoi sa vezi daca aceste dureri mai persista!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa faci radiografie abdominala, este mai ampla decat ecografia si o analiza simpla de sange pentru a vedea daca ai apendicele inflamat sau nu. dar repede, nu trebuie sa mai stai.

| YepIsSuspended a răspuns:

Ai mancat prea multe corcoduse!laughing

| Traficantadecorcodushe explică:

@ZAZUtotea, analiza mi-am facut-o! Totul e ok in afara de Mg...trebuie sa iau un supliment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, nu e de glumit cu sanatatea. Inceraca la alti medici, recunoscuti de preferinta din centrele universitare. Mergi la Cluj sau Tg Mures! urgent!

| Traficantadecorcodushe explică:

@micadoctorita, nu cred ca parintii mei ar vrea sa ma duca acolo...pentru ca lor nu li se pare deloc grava chestia asta, de fapt cei 4 medici mi'au zis ca nu e nimic grav...

| gabitza_3022 a răspuns:

Du-te la un medic in targu mures.acolo sunt cei mai buni... la tg mures l-a operat si pe taicameo la spate si la varamea i'a dat un tratament f bun.si cand a fost la bucuresti sau in craiova unu zicea ceva unu altceva

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Apendicita subacuta nu exista, daca ai apendicita in maxim 48 de ore evolueaza spre peritonita, deci se exclude.
Gastrita nu are nici un semn ecografic, deci as exclude-o si pe asta.
Infectia acuta de cai respiratorii superioare (IACRS) merge cu linfadenopatia mezenterica (care inseamna povestea cu ganglionii umflati). Daca ai intr-adevar simptome de raceala, probabil asta e cauza si durerile vor trece o data cu raceala.
Oricum, din cate spui nu e intra-deavar nimic foarte grav. daca durerea persista insa mai mult de 10-12 zile, atunci e cazul sa iti faci investigatii suplimentare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca u crestistraight face

| Marry:X a răspuns:

Buna. Durerile de burta pot sa fie de la pietrele la rinichi. Dupa ce elimini pietrele du-te si fa-ti un control amanuntit.Sanatate. Pa pa:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza corcoduselor, traficanto ce esti.nu te mai duce la vraci. du-te la doctori.ai vazut unde se duc mai marii nostri la doctori? in austria, franta, germania. tu crezi ca toti care au diplome sunt doctori? la noi sunt vraci.si eu de la 25 de ani la 45 daca faceam toate tratamentele pentru toate bolile ce mi le-au gasit pentru aceleasi simptome eram oale si surcele de muuuuult.si analize si ecografii si controale, si la servici an de an.si tot greturi in fiecare dimineata si ameteli am de 15 ani de acum.deci...trebuie sa mergem la DOCTOR.

| Năpârlici a răspuns:

Poate ca e de la rinichi...in ziua de azi toti medicii au opiniile lor si nici una buna happy

| dorina02 a răspuns:

Cel mai bine e sa te prezinti la urgenta si sa le explici situatia, e periculos sa mai stai cu asemenea dureri. Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti s-a depistat ce aveai? Te rog sunt foarte interesata pentru.ca si eu am de vreo 2 saptamani ceva asemanator:intepaturi abdominale in jurul buricului partea dreapta, uneori sunt dureri mai puternice sub coaste tot dreapta, uneori radiaza spre picior, balonari, ceva greata dar totul la limita suportabilului.Am ajuns acum o saptamana.si la urgente crezand ca este apendicita si toate analizele au iesit bune, cica as avea o pietricica la rinichi care a plecat la plimbare. Mi-au dat ceva tratament dar nu-mi trec durerile! Astazi este sambata nu mai merg din nou la urgente decat daca fac febra, altfel o sa creada cei de acolo ca-s nebuna! Luni merg la gineco si mai la vreun alt medic nu stiu...Stiti un medic bun in Timisoara? Sau vreun sfat? Mersi mult!