| SuBZ3CE a întrebat:

Am niste dureri sub burta in partea stanga de ceva timp.Am fost la medic si mi-a spus ca sunt doar gaze.Dar durerile au inceput să apara din nou.Adică nu pot sa ma ridic din pat fara sa nu ma doară.Ar putea fi apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| InvertedDeformity a răspuns:

Apendicita acuta este cea mai frecventa urgenta chirurgicala abdominala. Aceasta afectiune apare frecvent la varste cuprinse intre 10 si 30 de ani, dar aparitia acesteia este posibila la orice varsta, fiind cunoscute si cazuri cu manifestari particulare la bolnavii varstnici (formele pseudotumorala sau pseudoocluziva).

Apendicita acuta este afectiunea in care apare o inflamatie a apendicelui. Odata pornit procesul inflamator acesta nu poate fi stopat medicamentos, tratamentul acestei afectiuni fiind chirurgical. Cu cat se intervine chirurgical mai rapid, cu atat suferinta pacientului este mai redusa si interventia mai usor realizabila cu complicatii cat mai reduse ca frecventa si gravitate. In cazul in care interventia chirurgicala este amanata, afectiunea se poate complica: de la stadiul cataral (incipient), la stadiul flegmonos, ulterior gangrenos (necroza organului), cu perforatia acestuia si peritonita initial localizata si apoi generalizata, putand cauza decesul bolnavului.Recent s-a doeedic ca apendicele are rol in producerea bacteriilor benefice, cum ar fi escherichia, coli care au rol in descompunerea alimentelor de-a lungul tractului digestiv.

| UrsuletuChocolatiu a răspuns:

E de la stomac. E posibil sa fie apendicita, aceasta are mai multe simptome prin care se face simtita. Daca nu iti trec mergi din nou la un medic specialist. Bafta! Fundita? big grin

| kar1GaNNN a răspuns (pentru UrsuletuChocolatiu):

Bai, tu esti dus?
Apendicita e in partea stanga ma bunilor?
Apendicita se face in partea dreapta ( lol ) ce sfaturi dai tu daca habar nu ai ce spune omu.
Nu mai da idei din astea si speria oamenii.

| InvertedDeformity a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Ei ai toate drepturile sa ii faci observatie! De cand este pe aceasta categorie da raspunsuri fara dovezi si urmari concrete.Insista sa spuna doar probabila cauza iar apoi ceva de genu "mergi la doctor, bafta".Eu am mentionar ce ar fi trebuit ee sa se intample in caz de apendicita.Si eu am ramas putin confuz cand am fazut ca se vorbeste de partea stanga, dar fara greata si lipsa poftei de mancare.

| kar1GaNNN a răspuns (pentru InvertedDeformity):

Pai de ovreme mie mi se pare cam absurd, dau raspunsuri inutile rau de tot, cum poate sa ii spuna la om care vrea sa stie ce are, sa ii spuna ca are apendicita si el a mentionat in intrebare ca " IN PARTEA STANGA " dar unii chiar nu au haabr.
Stiu doar sa zica " E jale du-te la medic ca e bai cu tine " ( si ii si baga in boala si ii sperie ).
Frate unii din ei trebuie sa excluda categoria aceasta.

| InvertedDeformity a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Stiu, pur si simplu, cersesc funde. Dupa parerea mea aceasta categorie este una dintr cle mai importnte de pe acest site, iar raspunsurile sunt date doar daca ai informatii concrete si utile.

| kar1GaNNN a răspuns (pentru InvertedDeformity):

Ai si tu dreptate.
Comform categoriei " Sanatate " Problemele de natura medicala sunt probleme serioase care necesita asistenta/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativa si in nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare va recomandam sa apelati la personal medical specializat atat pentru diagnosticare, cat si pentru tratament.
Deci noi avem doar o indrumare a utilizatorilor happy
Nu le putem rezolva problemele doar tastand.

| UrsuletuChocolatiu a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Am spus ca e o posibilitate, informeaza-te tu mai bine cum se manifesta apendicita. Si eu nu ti-am vorbit urat, se vede cat te duce pe tine capul.

| kar1GaNNN a răspuns (pentru UrsuletuChocolatiu):

Nu am zis ca mi-ai vorbit urat, dar nu mai da raspunsuri de copii mici de 12 ani.
Unde ai mai vazut tu apendicita in partea stanga?! happy

| UrsuletuChocolatiu a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Nu cred ca ai studiat tu medicina sa ma poti contrazice. Durerile se pot extinde.

| kar1GaNNN a răspuns (pentru UrsuletuChocolatiu):

Se pot extinde mai mult in toata partea dreapta, dar in partea stanga nu se vor extinde, si intr-adevar nu am studiat medicina dar am si eu ceva cunostinte happy

| UrsuletuChocolatiu a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Mai bine te-ai mai interesa.