| ShyGirl a întrebat:

Am si eu o problema. medicala thinking De ceva timp mi-am inceput viata sexuala, neprotejat. Acum cateva zile am incercat pentru prima data cu prezervativ.In urma acestui act m-am trezit cu o mancarime in zona genitala.Si oarecum inflamarea labiilor, in urma scarpinatului cred. Ce as putea face sa'mi treaca si care ar putea fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IoanaLoredana a răspuns:

Cauza ar putea fi prezervativulDepinde ce fel de prezervativ ai folosit.Sunt cu fel si fel de striatii si care sa iti provoace stiu eu calduri si asa mai departe.Ei bine nu sunt bune.Incearca ceva simplu fara nici un fel de gusturi mirosuri sau mai stiu eu ce.Mancarimile ce pot sa spun probabil ca de aici au aparut fa-ti bai locale cu ceai de musetel. Daca nici asa nu iti trece intreaba un farmacist, dar totusi e mai bine sa mergi, la un control.

3 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Discută cu un medic de specialitate, că eu nu exclud, că ai făcut rost și de o boală cu transmitere sexuală.
Dacă nu folosești metode de evitarea unei sarcini nedorite o să faci rost și de un bebe!

| alexandraalis a răspuns:

Sa te speli cu ceai de galbenele sau musetel in regiunea genitala dimineata si seara si te ungi cu canesten timp de 7 zile. In acest timp sexul este interzis.
Seara dupa ce te speli introdu in vagin un ovul cu clotrimazol, apoi te ungi cu canesten.
Daca ai si o secretie abundenta alb branzoasa poate fi vorba de candidoza vaginala.
Dar poate fi si o alergie la prezervativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe boli BTS se transmit asa. Cu protectie si fara protectie! Prin contact genital protejat sau neprotejat se transmit multe dintre bolile cu transmitere sexuala. Aceste boli apar in urma contactarii unui virus care se instaleaza la nivelul ADN-ului si in decurs de cativa ani afecteaza tot organismul! Aceste boli nu se pot trata si astfel in cativa ani se ajunge la deces! Cea mai buna cale de a te mentine sanatoasa (daca pana acum nu ai contactat vreun virus) este sa nu intretii relatii sexuale pana la casatorie cu nici un alt partener, si dupa casatorie doar cu sotul tau si atat!