| BeBeLuSa11 a întrebat:

Buna am si eu un prieten care are niste probleme de sanatate adica are dese sangerari nazale ( ii curge sange chiar si din gura si se ineaca...) sangerarile sunt abundente. A fost la doctor dar mi-a spus ca esti ceva la plamani din cauza fumatului dar eu cred ca este ceva ce nu imi spune. Ce ar putea avea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| AlexRv a răspuns:

Buna!

Are sângerări nazale posterioare, destul de infrecvente, find mai comune cele anterioare.

Cauzele sunt mult, inclusiv ceva cu plămânii. Uite ca sa iți faci o idee:

-- Cauze locale: rinopatie, traumatism nazal, infecție nazala, deformitatea tabicului, tumoare benigna sau maligna, iritație chimica, cocaina...

-- Cauze generale: alergie, gripa, traumatisme la nivelul cranian, probleme cu coagularea sângelui, hipertensiune, pubertatea... happy