| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Am si o problema, de ceva vreme, mai exact de 4 ani ma confrunt cu anxietatea si posibil si depresie dar nu sunt sigur, nu am fost la psiholog. Ideea e ca uneori, nu mereu, starile nu persista foarte mult, "vin si pleaca". Am impresia ca o cam iau razna, ma simt stresata, sunt agitata, ma simt foarte obosit, n-am chef nici motivatie pentru nimic, am inceput sa urasc tot ce e in jurul meu, ma enervez repede, nu prea am chef sa ies din casa, mi-am "pierdut" si gandurile, am un mind blank, pur si simplu nu am ganduri clare, si nu pe pot pune cap la cap. Nu stiu nici cine sunt, nu ma regasesc, nu mai stiu ce imi place, nu ma mai atrage nimic, si nici nu imi mai pasa multe, am avut si ganduri si intentii suicidale. Simt ca lipseste ceva, simt ca vreau sa fac ceva, orice.Chiar am impresia ca innebunesc. Urmeaza sa merg la un psiholog, cand ma voi simti pregatit. Ce parere aveti? Sunt nebun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Dacă ai o problemă, de ce trebuie să aștepți 4 ani ca să o rezolvi? De ce nu-ți găsești ceva de lucru? Acasă, ajutându-i pe ceilalți, făcând curățenie, citind ceva drăguț, mergând prin magazine, ieși cu cineva apropiat la un ceai miraculos, povestind vrute și nevrute, relaționează-te cu alți oameni; are vreun rost să te agiți aiurea ca o Coca-Cola? Ceaiul de tei, semințe de mărar te vor mai relaxa însă ce rost au întrebările tâmpite? Cum adică cine ești? Ești o ființă minunată ce are un scop precis în lumea asta; cum adică nu știu ce-mi place? Mănâncă azi o înghețată de vanilie, mâine una de căpșuni; vezi care e mai bună; azi poartă o pereche de blugi cu o bluză comodă, mâine ia un costum; vezi care te face să te simți cool în pielea ta! Ce D-zeu e greu să fii excepțional? Mănâncă sănătos, bea lichide destule, fă-i sport, ieși cu prietenii, cere-le părerea - pentru asta-i avem aproape... Să mai zic? Of, of, uneori e greu să fii OM! Numai bine!

| haileewatson a răspuns:

Ai spus intr-o intrebare anterioara ca ai 18 ani, esti fata si vrei sa tranzitionezi in baiat. Aceste aspecte sunt cauzele crizei tale existentiale (plus alte traume si trairi din copilarie care te-au facut sa vrei sa tranzitionezi dar asta e altceva).
Esti o tanara derutata, care nu stie cine e si probabil nu are pe nimeni apropriat, nici macar familie.
Cel mai bun sfat este sa mergi cat mai repede la un psiholog si sa faci tot ce iti zice el happy

| Alinuța00 a răspuns:

Nu esti nebun, ai nevoie cât mai repede de un specialist care să rezolve stările astea.Nu trebuie să te simți pregătit ca sa mergi la psiholog, până te simți tu pregătit s-ar putea intampla altceva.Mergi cât mai repede ca sa nu mai ai aceste gânduri, între timp când te simți stresat sau agitat(asta până sa ajungi la psiho.) fă origami. fluturași, barcuțe orice, chiar de nu ai chef fă o.In concluzie, du te la psiholog cât mai repede.Cu cât pierzi mai mult timp, cu atât problema va fi mai greu de rezolvat si vei avea mult mai multe ședințe.Nu o sa poti vindeca intr o ședință tot ce ai trait in 4 ani.Nu mai fii pradă emoțiilor tale.