| GabrielCatalin9 a întrebat:

Daca cineva spune ca a avut ganduri suicidale la un psiholog, il duce la psihiatrie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

E posibil sa te indrume sa discuti si cu un psihiatru si impreuna cu psihologul sa urmezi un plan de tratament medicamentos + terapie. E posibil, daca considera ca poate, sa incerce sa te ajute doar psihologul.
Daca, insa, continui cu aceste ganduri si risti sa patesti ceva, atunci psihologul e obligat sa comunice organelor abilitate problema ta.

| Bondarel99 a răspuns:

Ceea ce discuti cu psihologul e confidential, e normal sa te intrebe chestia asta.
Doar daca ameninti tu ca vrei sa te sinucizi si spui ca o sa pui in aplicare planul si vede ca esti disperat, atunci ar putea sa recurga la masuri, dar doar pentru siguranta ta.

| LPCTSTR a răspuns:

Din cate stiu, asta este treaba psihologului iar tot (aproape tot) este confidential si ramane doar intre pacient si psiholog.

| Donsavas a răspuns:

La psiholog mergi si inainte si dupa ideatia suicidara, dacă mai apuci. La psihiatru mergi de buna voie pentru a ti trata depresia sau te obliga autoritățile dacă perturbi linistea publică. Sinuciderea nu este acceptată în societate. Ajungi la urgențe in caz de tentative si poti ramane in spitalul de psihiatrie sau direct la cimitir, cand mori.

| MihaiNicu23 a răspuns:

In general daca ai boli psihice te trimite la psihiatru.

| ziftode a răspuns:

Da, nu numai pisicolog, dar fata de orice reprezentat al autoritatii care are obligatia (orice doctor, orice politist, etc.)
insa sa nu crezi ca "niste ganduri" o sa te si trimita direct la casa de nebuni, trebuie sa ai un anumit nivel de determinare in directia asta de exemplu ai un plan cum sa o faci, sau spui ceva de gen "o sa merg pana la capat ca nu mai pot"

insa asta e cultura mea generala, legile nu le stiu, de exemplu (seriale, filme, deh, stiu mai bine cum e acolo decat aici) nici nu stiu daca in Romania e ca in state: cand ajungi sa fii suspect de asa ceva esti "retinut" 72h pentru evaluare, dar dupa alea 72h, trebuie sa fii diagnosticat clar ca ai probleme psihice, altfel sunt obligati sa te lase sa pleci

| Purplegirl101 a răspuns:

De obicei se merge invers? Dacă afla alți oameni ce gând ai avut te duc la psihiatru și acela din urma te obliga sa faci consiliere psihologica...Dar nu știu. Bănuiesc ca dacă plătești mai ales un psiholog în privat este normal sa iti spună ce ar fi bine și ce nu - rezulta ca dacă psihologul afla unele probleme ale tale și nu le poate ameliora te da mai departe. Sper sa Îți fi fost de ajutor? :-D

| anonimhaipa a răspuns:

Pshihologul e acolo sa te înțeleagă și sa te ajute sa treci peste toate necazurile tale, la psihiatrie te duce doar dacă ești nebun de legat, dar dacă tu vei discuta cu un pshiholog și acela te va ajuta sa nu mai ai aceste gânduri nu are de ce sa spună asta unui psihiatru