| blonduu a întrebat:

am tras curent ieri la masea si ma zapaceste, stiti vreun leac in afara de tigarea in ureche?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bun leac este clestele, multa bafta la dentist! happy
Si eu am avut probleme din astea, odata tin minte ca nu mai puteam de durere (facusem abces), dentistul mi-o luat durerea (la propriu si la figurat) cu mana, si maseaua aia impreuna cu durerea. laughing

| anad a răspuns:

Daca simti ca te doare si urechea ai mai putea incerca sa tii pe ureche sare incalzita bine (suportabila) si pusa intr-un material textil.

| MindFreak a răspuns:

Vata cu spirt in ureche, daca nu du-te la farmacie si ia-ti 2-3 pastilute de Nurofen. Cere Nurofen simplu cu 200 mg ibuprofen daca nu esti obisnuit sa iei, dar daca ai mai luat ia Nurofen Forte cu 400 mg ibuprofen. Bafta!

| LeeJiEun a răspuns:

McDreamy@ Nu trebuie la dentist.Acolo se merge doar daca ai carii sau alte probleme. Poti sa iei pastile de algocalmin sau nurofen atunci cand simti ca te doare tare.Altceva nu ai ce face pentru ca el trece singur. Dureaza o saptamana-doua.Baftahappy

| AnnaMariaaa a răspuns:

Poi singura solutie utila este dentistulstraight facechiar daca o sa te doara la inceput dupa aia n-o sa mai ai probleme sau incearca cu calmante.

| CosminKidd a răspuns:

Daca vrei sa treaca momentan tine la masea niste whisky

| raluk_8269 a răspuns:

Comprese cu apa de la robinet, nu fierbinte, nu de la frigider.Compresa se schimba din 10 in 10 minute.Se evita pozitia culcat, nu se tine partea dureroasa pe perna. Daca simti ca zvacneste, simti maseaua mai inalta si te doare cand o atingi, va trebui sa iei antibiotic.Deocamdata ia un ketonal, 1 capsula la 12 ore.Este si antiinflamator, deci te va ajuta sa nu te umfli.Cam ata.si fuga la stomatolog. daca vrei sa nu iti pierzi dintele!