| anonimul0724 a întrebat:

Ma doare foarte tare urechea
de ieri seara am inceput tratamentul cu antibiotic(amoksiklav)
si picaturi de se pun in ureche *(otis-t)
am luat aulin/brufen/algozone
ma lasa durerea 2-3ore si incepe iar
tin sa precizez ca am 15ani si probabil am tras curent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Daca susti ca ai luat antibiotic, inseamna ca ai mers la medic.Continua tratamentul asa cu ti-a fost prescis si totul va fi bine. Daca nu ai mers la medic si iei acest tratament pentru ca asa crezi ca este bine, te inseli, iti face mai mult rau.Antibioticul nu ajuta in cazul nevralgiilor. Poti folosi un antinevralgic sinus, poti baga putina vata cu spirt in ureche (asta doar in cazul unei nevralgii).Nu luam mai multe analgezice in acelasi timp, chiar daca au denumiri diferite. Daca durerea persista, mergi la medicul ORL-ist.Multa sanatate.

| anonimul0724 explică (pentru GabyT10):

Asta mi-a zis farmacistul sa iau antbiitice din astea si picaturule acelea,

| GabyT10 a răspuns (pentru anonimul0724):

Inseamna ca nu este o nevralgie, poate e o infectie dentara si atunci te doare toata partea pe care se afla infectia (asta daca ti-a prescris antibiotic).Ce nu inteleg este de ce ti-ar da picaturi.Ma mira faptul ca ti-a dat antibiotic un farmacist, acesta se da doar pe prescriptie medicala, farmacistul nu are voie sa prescrie antibiotic. Ceva nu se leaga in povestea ta.Ai grija de sanatatea ta, mergi la medicul de familie pentru un consult.Nu te juca cu sanatatea, pastilele iti pot afecta ficatul sau stomacul (scapi de una dai de alta).

| anonimul0724 explică (pentru GabyT10):

Pe mine ma doare urechea si cand o ating

| GabyT10 a răspuns (pentru anonimul0724):

Ma repet, e cazul sa mergi la medic.

| anonimul0724 explică (pentru GabyT10):

Mai astept pana maine seara, daca vad ca durerea persista ma voi duce la medic
eu totusi am speranta ca dupa antibiotic si picaturile de pus in urechi imi va trece
multa sanatate si iti multumesc ca m ai ajutat cu sfaturi!

| GabyT10 a răspuns (pentru anonimul0724):

Doamne Ajuta sa te faci bine repede.

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Tu iei pastilele de capul tau sau ai fost la medic? Daca nu ai fost la medic, ar fi bine sa mergi de urgenta, daca ai fost si ti-a dat o schema de tratament, atunci urmeaza schema de tratament ce ti-a fost prescrisa.

| WhiteLife a răspuns:

Ai fost la doctor? Dacă ai tras curent, antibioticele nu te ajuta cu nimic, doar îți distrug stomacul. Te sfătuiesc sa mergi la doctor, sa nu dai în altele. Și poate fi și o infecție. După 3 ore trece efectul antiinflamatorului, de-asta revine durerea.