| IngerasulMicut a întrebat:

Am un urcior la ochi. Cum il pot trata?
Funda! -u-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

De regula, ulciorul se vindeca de la sine, chiar si fara tratament, in cel mult 7 zile. Dupa perioada in care va colecta puroi, ulciorul se va sparge si apoi leziunea va disparea treptat.

Nu aplica la nivelul ochiului uleiuri esentiale, tincturi sau alte solutii preparate in casa, intrucat acestea iti pot afecta temporar sau permanent vederea.

Remediu pe bază de usturoi

Orice remediu puternic poate cauza iritații dacă este aplicat aproape de ochi, dar sucul de usturoi poate trata infecția în timp util. Datorită proprietăților sale antibacteriene și antimicrobiene, usturoiul grăbește vindecarea.
Nu trebuie decât să zdrobești câțiva căței de usturoi și să aplici sucul obținut pe pleoapa afectată. Proprietățile benefice ale acestui remediu vor fi absorbite și vor acționa chiar dacă urciorul este intern.
Când aplici suc de usturoi pe urcior, asigură-te că acest lichid nu pătrunde în ochi. Poți, de pildă, să umezește un bețișor de urechi cu suc de usturoi, astfel încât să îl poți aplica mai ușor.

https://dozadesanatate.ro/urciorul-8-remedii-naturiste-eficiente/

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu unguent cumpărat de la farmacie. Sau picături. Sau mergi la medic oftalmolog și zice cu ce sa te dai.

| Rolex4Life a răspuns:

Mergi la un medic oftalmolog