| VasiloiuDiana a întrebat:

Bună! Am varicela și de 5 zile stau acasă(mentionez ca bubitele sunt sub forma de basici cu lichid). Primele 4-5 bubițe mi-au apărut de vreo 10 zile, dar ele au început sa iasă majoritatea acum 4 zile.
M-am dat cu albastru de metil peste toate și pe fata au început sa se facă sub forma de cosuri.De ce?
Mi-au mai ieșit și câțiva ganglioni la cap și la gat.
Dau fundita!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| blackann a răspuns:

Poti sa te dai cu mixtura si asteapta, dureaza cam 2 sapt sa scapi de ele. ganglionii sunt normali.

| Kren a răspuns:

Păi trebuie să iei legatura cu un medic dacă nu dă semne că dă inapoi. De regulă albastrul de metil e eficient în astfel de cazuri și cam așa se manifestă, dar trebuie să ai un medic care să vadă evoluția varicelei ca să poată să-ți prescrie tratamentul adecvat