| Ioana12388 a întrebat:

Buna, as avea nevoie de niste sfaturi... Am o buna perioada de timp de cand ma simt altfel.Nu ma pot concentra deloc, nici la scoala, nici la orele de condus, nici daca port o discutie cu cineva, practic nu sunt acolo. Nu pot dormi noapte si simt ca am o greutate in piept ce nu ma lasa sa respir, si la cap la fel.Sunt trista mereu si m-am izolat fata de celelalte persoane. Pur si simplu nu stiu ce se intampla cu mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Se numeste depresie...
O boala destul de comuna generatiei noi.
Mergi la un medic specialist... sau poate ai doar gaze.

| Mariu0699 a răspuns:

Asta e depresie.
Asta se formeaza de la multe ganduri din alea triste, singuratate si astea.
Du-te la un psiholog, te va ajuta, si nu lasa sa se agraveze ca vor aparea probleme de sanatate grave. Pentru dormit, poti lua de la farmacie somnifere "naturale" pe le vei putea lua inainte de culcare.
Incearca sa stai departe de telefoane, televizor si astea ca mai rau iti faci.
Ziua fa ceva activitati sa te tii in miscare ca noaptea sa fii obosită si sa poti dormi.
Mananca sanatos, si de la porcarii se poate intampla asta.
Socializeaza cu oamenii/prietenii. Cu cine vrei, dar mai mult si fara telefoane (mai bine citesti o carte).
Nu te stresa cu scoala de soferi, ia-ti somnifere naturale cum ti-am spus mai sus iar ziua urmatoare vei fi mai atenta, mai concentrata si asa.
Cam atat, poti sa faci astea pe care ti le-am spus si sa te duci la psiholog ca sa rezolvi. Sper ca am fost de ajutor, peace♥️