| GeaninaI07 a întrebat:

As dori o părere pana ajung la doctor în legătură cu o problema. Ca foarte multe alte femei, am un fir de par care creste pe lângă areola sânului pe care îl smulg cu penseta de mai mult timp. Problema este ca mi-a apărut o umflatura în locul acela care seamănă cu un fir de par sub piele. O simt la palpare și se vede rădăcină firului în piele, deși acesta creste în continuare. Nu ma doare rău și nu are puroi. Se simte ca nu este un nodul adânc sau altceva. Exista femei care au pățit acest lucru? Este grav? Dacă cunoașteți un remediu va rog sa ma ajutați. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt baiat, dar am avut un prieten cu un caz asemanator. Acesta s-a ras la partea genitala, mai exact la testicule. Dupa 5-6 zile, cand parul a inceput sa creasca la loc, acesta a observat ca un fir ii iese pe sub piele, dar un a bagat in seama acest lucru. Dupa o luna, firul deja era imens, bine-nteles era sub piele. Prin urmare, a trebuit sa i se scoata acel fir pe cale chirurgicala deoarece facuse infectie. Eu zic sa te duci de pe acum la doctor.

| vmalex21 a răspuns:

Exista posibilitatea ca respectivul fir de par sa creasca sub piele si sa duca in timp la o iritatie sau infectie locala.Nu e grav insa trebuie sa ai grija.