| HappySadness a întrebat:

As dori sa gasesc o lista cu bolile acceptate in armata.
Ma poate ajuta cineva? Dau funda. As vrea sa stiu in special daca diabetul de tip 1 este acceptat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Este un barem medical pentru stabilirea aptitudinii medico- militare. Daca ai diabet esti incadrat inapt.Citeste Ordinul 8/2013 pentru aprobarea Metodologiei privind evaluarea starii de sanatate si stabilirea aptitudinii medico-sanitare.Acolo gasesti incadrarea la toate bolile pe aparate.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Informativ, te poate ajuta: http://dmru.mapn.ro/index.php?pag=recrutare
Succes!
Pa, pa.

| catablondu a răspuns:

Buna, conform legii, fara a se tine cont de aptitudinile fiecaruia in parte, nu poti intra in armata decat daca esti perfect sanatos. Uneori considerentele pe care se merge sunt deadreptul exaggerate, dar din pacate armata are conditii mai dure.