| AstrithrAnyelira1992 a întrebat:

As mai avea o problema legata tot de sanatate. In vara, pe piciorul drept mi-au aparut 3 bubite gen negi. Iar acum o luna jumate mi s-au inrosit, ma mananca si mi s-au extins pe tot piciorul. Am fost la un dermatolog si m-a diagnosticat cu "molluscum contagiosum", tratamentul care l-am primit a fost crema Isotrexin si Aciclovir (tablete de luat 10 zile). M-am asteptat sa imi treaca definitiv, dar au inceput sa imi reapara. Acum 3 zile am fost la alt dermatolog si mi-a spus ca asa ceva nu se trateaza cu nicio crema sau medicament. Mi-a spus sa fac niste analize sa vad daca am lambrii, si daca am atunci se trateaza cu tratament specific, iar daca nu am, bubele trebuie extrase. Eu nu mai inteleg nimic. Poate sa ma ajute careva? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CtinMarian a răspuns:

Te pot ajuta cu urmatoarele adrese web:http://ro.wikipedia.org/wiki/Molluscum_contagiosum

Te rog sa citesti bine capitolul PREVENIRE!

Cat despre "lambrii" cred ca e "lamblia" eu nu am auzit de lambrii. o_O

Arunca o privire aici:
http://www.synevo.ro/examen-coproparazitologic/ (Pentru Lamblie, analize)

Sper ca ti-am fost de ajutor. Sanatate!