| anadel24 a întrebat:

As vrea sa ma ajutati sa slabesc 10 kilograme in 3 luni dar fara cure drastice...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ImmortalQueen a răspuns:

Buna.
Pai incearca sa faci sport, insa cu sportul doar arzi caloriile acumulate si mancand cu acizi si grasimi te vei mentine asa cum esti acum. Poti tine si o dieta usoara in sensul ca nu ai voie anumite bauturi/mancaruri, cum ar fi :
- fara prajeli sau macar sa le reduci
- fara produse de patiserie/cofetarie
- fara paine si toate alimentele "albe" din comert ( faina alba, orezul )
- fata bauturi carbogazoase si apa minerala.

Poti incerca sa mananci (mai ales acum ca a venit vara ) multe salate din care organismul tau sa-si ia vitamine; peste la gratar, fructe(in afara de banane, mere).
Si cel mai bine ar fi sa te obisnuiesti sa mananci putin si des, adica cele 3 mese si 2 gustari intre ele. Iar seara mananca cu 3 ore inainte de culcare.

Sper ca te-am ajutat! Pa, pa.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și cine ți-a recomandat diete drastice?
Cu ele îți pui sănătatea în pericol.
Învață să mănânci, să combini corect alimentele și practică un sport de masă.
http://calorii.oneden.com/
Mergi pe multe fructe și legume cât mai proaspete, carne foarte slabă, lactate degresate, ceaiuri depurative. Trei mese principale pe zi și două gustări, la aceleași ore mereu dacă se poate, etc.
Exclus înfometarea și sedentarismul!
Succes!
Pa, pa.

| onasis1961 a răspuns:

Decat tu poti sa te ajuti! Prin mult sport sau miscare si o dieta sanatoasa!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La vârsta ta NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

Toate cele bune.

| fuzzer a răspuns:

Fa mult sport, da mult sa fie. exercitii cateva ore pe zi si o alimentatie sanatoasa.