| Cathy_5203 a întrebat:

as vrea sa stiu ce sunt alunitele de pe piele? Cum apar? Din ce sunt compuse? Vreau o explicatie detaliata si coerenta, nu sa-mi vorbiti cu termeni din China!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| raissa a răspuns:

Alunitele sunt, din punct de vedere medical, aglomerari de celule pigmentate, care pot aparea oriunde pe corp. Majoritatea alunitelor – femeile adulte pot avea pana la 40 – sunt inofensive. Totusi, in anumite cazuri, unele alunite pot deveni cancerigene.Alunitele sunt tumori benigne, majoritatea oamenilor le au. Cand se maresc sau isi schimba forma/culoarea e posibil sa devina maligne, melanoma, o forma de cancer la piele. Apar ca urmare a unui sistem imunitar scazut, expuneri exagerate la soare (sau la solar), predispozitia ereditara.important e sa consulti un doctor dermatolog daca ai alunite mai mari sau au un aspect mai urat sau ciudat. sper ca te-am ajutat! sanatate! pup

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt niste tumori benigne (necanceroase) care apar din celulele care dau culoarea pielii.

| raducu a răspuns:

Hai ca ne'a convins doamna doctor, Brigaela.

| tina28 a răspuns:

Alunitele de la suprafata pieli sunt pete p piele si apar din cauza- Expunerea repetata la soare.si sunt formati din nervii pigmentari