| florentina_9904 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu daca esti vegetarian nu mananci nici carne dar oua si lapte ai voie sau cum ee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Dieta vegetariana se imparte in 4 grupuri:

1 - Dieta vegetariana sau vegana care este o forma de vegetarianism ce exclude TOATE produsele animale din dieta, printre care si mierea.

2 - Lacto vegetarianismul include produsele lactate dar exclude ouale.

3 - Ovo vegetarianismul include ouale dar exclude lactatele.

4 - Lacto-ovo vegetarianismul le cuprinde pe amandou (lapte si ou).

http://ro.wikipedia.org/wiki/Vegetarianism

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
lactovegetarian, doar asa vei manca lactate. daca esti vegetarian, te axezi doar pe legume.
O primavara frumoasa sa aihappy

| alexs99 a răspuns:

Un vegetarian nu mananca niciun produs de origine animala.

| Crysstallss a răspuns:

A fi vegetarian inseamna a nu manca nimic ce contine carne.Oua, lapte, iaurt, etc. poti manca.