| GoguStrigoi a întrebat:

Am si eu o intrebare: Am aflat ca in Postul Craciunului NU ai voie sa mananci carne, oua, lapte... Miercurea si Vinerea. Dar am voie sa mananc carne, lapte, oua Duminica?

Răspuns Câştigător
| Maariiaa a răspuns:

Postul Crăciunului implică un mare sacrificiu. Încearcă să ții măcar câteva zile. În prmul rând se detoxifică puțin organismul. Nu ai voie lactate, lapte, ouă carne. Trebuie să ți postul nonstop. Sunt multe dezlegări la pește și peștele fiind carne.

18 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 a raspuns cu intelepciune :

Multi dintre semenii nostri considera randuielile Bisericesti, intre care se numara si postul, niste prescriptii care nu se refera in mod necesar si la propria lor persoana, crezandu-le uneori fara sens sau imposibil de respectat din cauza exigentei lor. Dar aceasta atitudine nu este decat efectul lipsei sau putinatatii credintei si este sustinuta de necunoasterea rostului pe care il au randuielile stabilite de Parintii Bisericii pentru viata omului.

Trebuie stiut ca toate legile bisericesti se stabilesc spre folosul credinciosilor si in spatele acestor legi se gaseste nevoia fiecarui om de a trai cat mai aproape de Dumnezeu si de a scapa de toate rautatile ce stau in calea comuniunii omului cu Dumnezeu.
In sens general, orice om stie ca a posti inseamna a ne abtine de la toate mancarurile provenite de la animale, mancaruri numite in popor „de dulce". Dar daca ne-am opri la acest aspect am transforma postul intr-o simpla dieta si nu i-am descoperi semnificatia duhovniceasca. Trebuie sa mergem mai departe si, paralel cu acest „post de bucate", sa ne straduim sa postim si de pacate, mai ales ca perioada postului este prielnica pentru lucrarea faptelor bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Ai aflat pe TPU?

Răspuns utilizator avertizat
| miradoniz a răspuns:

Din câte stiam eu,în postul Craciunului se gasesc mai multi pesti decât în acvariu-cum zicea careva-ai dezlegare la peste,oua,lapte în toate duminicile-si în alte zile, anumite sâmbete, luni sau marti. Daca verifici calendarul-s-ar putea sa ai surprize placutewinking

| caramela a răspuns (pentru miradoniz):

Hey, nu e dezlegare la oua si lactate, doar la peste, ulei si vin pentru cei care tin postul.

| miradoniz a răspuns (pentru caramela):

Înainte sa plec eu din România,atunci când era dezlegare la peste,era si la oua si la lactate(poate nu în mânastiri,dar în calendar,pentru toti oameni).Dar le-a trebuit fariseilor sa treaca pe acolo,dupa câte vad! Nici nu ma mai mir ca "ortodocsii" români devin din cei în ce mai rai si mai fanatici! Cum îsi pot bate joc de dreapta credinta! Dar nu îi vede Dumnezeu? Nu o sa dea odata socoteala,pentru faradelegile lor? Ca sa stie sa învete pe oameni sa lase orgoliul deoparte, si sa se pocaiasca în cuget, mai mult decât la mâncare-trebuie în primul rând sa o stie ei însisi.

| caramela a răspuns (pentru miradoniz):

Inainte, preotii dadeau dezlegare la oua si lactate batranilor si celor bolnavi, acum nu, daca vrei sa il tii poti, nu te obliga nimeni, doar tu esti propriul tau comandant...

| miradoniz a răspuns (pentru caramela):

Da,stiu-dar ortodoxia îsi propune tocmai sa evite exemplul fariseului-este temeiul ei.Pacat ca o credinta atât de frumoasa,sa se refuze tocmai celor slabi-care au primii nevoie de Domnul.
Eu am totusi încredere-ca Iisus detesta prea mult fariseii, ca sa le permita mult timp sa batjocoreasca(chiar daca fara sa fie constienti de ce fac, daca vrei)pe cei care Îl cauta.Astfel de posturi grele-sunt a fi recomandate cu discernamânt, celor care au nevoie.Sa faci o regula generala, înseamna sa mângâi pe prostie orgoliul omului-gata mereu sa îsi iteasca capatâna.Doar este ATÂT de usor sa manânci putin sau deloc.Cam toate femeile au facut vreo cura de slabire-ce faci,te iei la întrecere? când sunt la dieta, manânc mai mult decât atunci când sunt în post?
E semn rau, când Dumnezeu "ia mintile" mai-marilor bisericii. Înseamna ca orgoliul LOR a ajuns pâna la cer!

| caramela a răspuns (pentru miradoniz):

Nu cred ca trebuie sa facem o polemica din asta, important e sa stim ce vrem de la viata, sa stim sa iertam, si sa stim sa facem milostenie atunci cand trebuie si cui ii trebuie, de tinut tinem post, dar de vorbit aiurea oare ne putem abtine? oare cati dint-re noi nu sunt farisei? mai tinem cont atunci cand ne enervam, si injuram ca la usa cortului, uitand ca bunul Dumnezeu nu e de vina cu ceia ce facem noi, dar asta e natia omenesca, injura de biserica, Dumnezeu, si cruce, cati dint-re noi se duc sa se roage pentru el pentru fam? iti zic eu, ff putini, ma uit in biserica si vad doar cati-va barbati, aceiasi mereu, dar la bodega e plin mereu...deci e de vina parintele ca tu pacatos fiind, nu esti in stare sa tii un post fie el chiar si 3 zile? fara sa bei alcool. tutun, cafea si sa injuri? nu poti, ispita e mult prea mare...

| miradoniz a răspuns (pentru caramela):

Uite ce se întâmpla,mie chestiile astea "sa stim sa iertam",prin evitarea polemicilor,etc-mie mi se pare o mare gogorita-învatatura lui Satan,ca numai el reuseste sa întoarca sensul cuvintelor Învatatorului-drept pe invers!
Iisus a spus clar,ca El NU a venit sa aduca pacea!(ar trebui sa fie clar ca nici falsitatea). Cine mai stie sa ierte cu adevarat la noi în tara? Lasa-ma cu acceptarea tacita-si pasnica,cea ce e si mai grav- a ceea ce ESTE gresit! Oamenii sunt falsi! Marea majoritate! Si ce,daca înjuri în gând,înjuratura aceea nu vine dintr-un adevar al sufletului? Biserica ar trebui sa ne îndemne sa avem încredere,ne deschidem sufletele,nu sa îl ascundem de ceilalti,de "frica de a nu da destul de bine"-sau de a nu ne ridica la nivelul unor standarde morale-a caror stacheta,de fapt nu o atinge nimeni,la cât de sus este!
Nu preotii sunt vinovati, nimeni nu este vinovat-si cred eu ca în Ziua Judecatii, o sa aflam ca TOTI avem o parte din vina.NU e sigur ca unul o sa aiba o vina mai mare ori mai mica!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! in acest post(asta daca vrei sa il ti) se mananca doar peste din data de 21 apoi sambata si duminica mereu pana pe data de 17 dec, daca nu poti sa ti postul, e bine macar sa tii miercurea si vinerea.asta depinde numai de tine, sa stii ca nu strica si un pic de post, rugaciune pentru sufletul tau, dar post se tine din toate punctele de vedere...mult succes daca il tii, multa sanatate si bunul Dumnezeu sa te ocroteasca, atat pe tine cat si pe fam tahappy>big grin

| eueueueofda a răspuns:

Mananca soia ca e sanatos, contine doar coloranti, conservati si geluri pentru a se legawinking

| ioana1704 a răspuns:

Nu. Doar cand e dezlegare la peste poti manca peste

| emmyl a răspuns:

În Postul Crăciunului nu se mănâncă lapte,carne,ouă în zilele de luni, marți, miercuri, joi, vineri, sâmbătă, duminică. Eu fac treaba asta de mult timp (și nu numai eu) și nu am pățit nimic.

| DraGfirE a răspuns:

Nu nu este voie stiu ca e nasol dar asta este.