| Adry05 a întrebat:

Buna!
As vrea sa stiu si eu, la ce sunt bunele ciresele? Adica, contin vitamine ceva, si daca da ce vitamine, si ce altceva mai contin? Nu vreau link-uri, sau eventual copy-paste de pe site-uri =] dar nu link-uribig grin.
Multumeeesc mult! big hug O seara placuta tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus, @adry05!
O cura de cirese se recomanda si persoanelor care vor sa slabeasca. Deoarece au in compozitia lor 70% apa, ciresele ajuta la eliminarea toxinelor din organism si normalizeaza tranzitul intestinal.
Ciresele au o puternica actiune detoxifianta si depurativa, motiv pentru care sunt recomandate suferinzilor de reumatism, guta si constipatie cat si celor cu litiaza renala ori biliara.
Pe langa apa, ciresele contin vitamine din complexul B, vitamina C si E, provitamina A, minerale ca fosfor, calciu, magneziu, potasiu, fier si acid pantotenic.
Ciresele contin melatonina de aceea persoanele care au probleme cu somnul ar trebui sa le consume zilnic in perioada cat se gasesc proaspete.
In caz de dureri de cap, se poate aplica pe frunte o cataplasma din cirese zdrobite, fara samburi. Durerea va disparea imediat deoarece ciresele au puterea de a calma durerile.
Ciresele zdrobite, fara samburi, sunt de mare ajutor tenurilor obosite, lipsite de culoare. Pasta obtinuta se intinde pe fata si se sta 20 de minute, apoi fata se clateste cu apa plata sau apa de izvor.
Nu aruncati cozile de la cirese. Cozile au puternice efecte diuretice pentru ca sunt bogate in saruri de potasiu si flavonoide. Datorita continutului bogat in taninuri, cozile de cirese au proprietati astringente si antidiareice, depurative, antiinflamatoare renale si antifebrile. ( http://www.ziare.com/......or-1095627 )
O zi cu zâmbet să ai!

2 răspunsuri:
| BDV a răspuns:

Contin Vitamina B, C, E, A si minerale ca fosfor, calciu, magneziu, potasiu, fier si acid pantotenic.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și nu poți face chiar tu un conspect al lor de pe net?
De ce ai atâtea pretenții?
Sunt foarte bogat în potasiu (diuretic), provitamina A (crește acuitatea vizuală), B1-B2-B6 (furnizează energie în organism), magneziu (combate oboseala).
Sunt sărace în calorii, masa lor fiind de 70% apă, ca și corpul uman!
Pa, pa.