| Th3eo a întrebat:

Care a fost cauza care a declansat Primul Razboi Mondial? Nu vreau copy si paste de pe net sau link-uri:d

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atentatul de la Sarajevo

1 răspuns:
| Parker a răspuns:

Cauza principala pe pentru care Primul Razboi mondial a fost declansat, cea acceptata de majoritatea istoricilor, este Atentatul de la Sarajevo.In Sarajevo, pe 28 iunie 1914 Franz Ferdinand (conducator al Imp Austro-Ungar) este asasinat de catre un student sarb - ulterior s-a aflat ca studentul respectiv facea parte dintr-o organizatie secreta si ca asasinatul a fost pregatit cu mult inainte.
Ma rog, sunt multe de zis.mai bine ai consulta o enciclopedie istorica.