| gaby83ionela a întrebat:

As vrea si eu sa stiu care este valoarea normala a glicemiei...merci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Buna! Valoarea normala a glicemiei a jeun (adica dimineata, fara a manca inainte de recoltarea analizei) este intre 70 si 100 mg/dl. Gasesti mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/analize/glucoza-serica-sau-glicemia

9 răspunsuri:
| papusikatha a răspuns:

120 maxim happy

| dudumihai a răspuns:

Val normala este intre 70 si 120. Daca a depasit 120 este un inceput de diabet, trebuie tinut un regim si reluate analizele, daca este sub 70 organismul este slabit, daca ai glicemia 45 nu te poti tine pe picoare.

| claudia_9559 a răspuns:

Depide de reactivul cu care se lucreaza analiza, difera valorile de la un labortor la altul, daca ti-ai facut glicemia pe rezultat sunt scrise si valorile de referita si de iei dupa ele.In partea stinga a buletinului de analiza se afla valoarea ta si in partea dreapta sunt valorile de referinta

| vampiressa a răspuns:

| seby8873 a răspuns:

4,4 milimoli/litru de sange (in jur de 1 gram/litru)

| dyyva a răspuns:

Valoarea normala a glicemiei este intre 4, 4 milimoli pe litru si 6, 7 milimoli pe litru (adica intre 0, 8 si 1, 2 grame pe litru) luata pe nemancate si de cel putin 6, 7 milimoli pe litru (1, 2 grame pe litru) la doua ore dupa luarea unei mese.

| AfroBă a răspuns:

Salut Gaby! Valoarea normala a glicemiei este intre 4, 4 milimoli pe litru si 6, 7 milimoli pe litru (adica intre 0, 8 si 1, 2 grame pe litru) luata pe nemancate si de cel putin 6, 7 milimoli pe litru (1, 2 grame pe litru) la doua ore dupa luarea unei mese. Bafta.

| alynutzsu93 a răspuns:

Intre 90 si 120

| hadobasaniko a răspuns:

80 - 120 pentru cei care nu au diabet
70 - 110 pentru cei care sufera de orice forma de diabet