| al3 a întrebat:

Asi dori sa stiu daca o persoana face insulina pe parcurs poate renunta la ea in favoarea pastilelor? multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rareori este posibil. Numai pacientii care iau insulina perioade foarte scurte, pentru o interventie chirurgicala. Trebuie sa stii ca intreruperea insulinei in favoarea pastilelor la un diabetic ii scade dramatic speranta de viata. In sensul ca va trai mai putin si va face complicatii mai multe. Desi aparent insulina ii scade calitatea vietii, de fapt ea ii prelungeste viata si ii creste calitatea acesteia (e mai bine sa faca insulina si sa traiasca inca 20 de ani, decat sa ia pastile, dupa 3 ani sa i se amputeze un picior si dupa inca 2 ani sa moara).

| Maariiaa a răspuns:

Întreabă un medic, pentru că aici poți primi informații greșite sau doar păreri. Nu e așa de greu să te programezi la medicul de familie să îți dea un sfat din domeniu.

Baftă.

| Eva a răspuns:

Daca acea persoana este un copil, nu. Daca este adult, se poate, insa nu cred ca e recomandat... folosirea insulinei simplifica mult viata unui diabetic in sensul ca poate regla nivelul glicemiei mai usor decat cu pastile, si implicit reduce riscul complicatiilor specifice bolii. In general, cine a trecut pe insulina... acolo ramane.
Orice decizie ar lua acea persoana, trebuie sa aiba acordul medicului diabetolog in evidenta caruia se afla.

| sweetie98 a răspuns:

Da poti si eu am facut la fel.am diabet de 2 ani si la inceput 5 luni am facut insulina si dupa pe parcurs ma sa saturasem de ea! asa ca am inceput sa mananc mai putine glucide si asa scadeam si in insulina azi 3 unitati.maine 2. poimaine 1.raspoimaine nici una.
si dupa poti creste putin cantitatea de mancare dar incet!
sa fie mancare sanatoasa si ce e foarte important e sa faci miscare cum ar fi 15 minute alergat.100 abdomene(eu fac 300tongue)sau 100 genoflexiuni sau ce mai poti face tu prin casawinkingsucces