| minteuandedouaori a întrebat:

Daca ai diabet oscilant si iei insulina dupa un timp indelungat insulina iti stabilizeaza glicemia si se poate renunta la ea si se revine la pastile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In general, nu este recomandabil sa renunti la insulina dupa ce ti-ai reglat glicemia cu ea. Renuntarea la insulina creste mult riscul de complicatii si scade semnificativ speranta de viata. pacientul care a avut nevoie de insulina trebuie sa inteleaga ca aceasta nu este o pedeapsa, ci dimpotriva, o sansa de care poate profita spre a trai mai mult si mai bine. Renuntarea la aceasta sansa este, in mod implicit, asumarea de riscuri mult mai mari de orbire, amputatie, insuficienta renala si reduce supravietuirea semnificativ (cu ani de zile). In plus, insulina creste mult calitatea vietii. In primul rand regimul alimentar e mai putin strict, complicatiile mai rare, sechelele mai putin severe, gradul de handicap semnificativ mai mic.
Asadar, chiar daca ar fi posibil sa renunte la insulina in favoarea antidiabeticelor orale, ar fi o mare prostie, fiindca astfel si-ar reduce considerabil calitatea si durata vietii.