| mdc98 a întrebat:

Buna! Ati avut voi sau in familie persoane ce au fost diagnosticate cu cancer? Cum ati/au reusit sa se vindece? Ati putea sa imi spuneti anumite tratamente, regim alimentar? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am pierdut 2 membri ai familie cu cancer si eu personal am trecut recent printr-unul, dar dupa cum vezi sunt o supraietuitoare si ma bucur de viata, mult mai intens ca inainte cate zile imi mai da Dumnezeu.
Am si eu cateva sfaturi:
Zaharul este cel care hraneste cancerul, asa ca, trebuie eliminat in totalitate pe veci, fiindca si dupa ani poate inca sa mai hraneasca 1 singura celula, care se poate multiplica. Sucurile si alcoolul de asemenea, eliminate.
Hrana cat se poate de naturala si numai pregatita in casa, fara nici un pic de conservanti, prezervative si e-uri.
Proteina cu masura, preferabil organica (pasare de tara, porc sau vita in cantitati f mici si foarte rar).
In rest: cat mai natural, multe legume si fructe proaspete.

| floresdemayo a răspuns (pentru Violleta2022):

Multă sănătate! Ești un miracol. happy

Dar nu am inteles, pe-acolo, ce legatura au... prezervativele, în contextul tău?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Da. 2. Radio și chimioterapie.
3. Regimul alimentar cât mai vegetarian.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da. Depinde de mai multi factori. De tipul cancerului, de stadiul in care e depistat, de tratament...
Din punctul de vedere al unui observator, pot spune că cei grăsuți (+100 kg) sunt mult mai rezistenti. Mama a fost foarte slăbuță și cancerul a slăbit-o și mai rău, iar când nu a mai avut din ce slăbi, s-a dus...
Adevărul e că, oricum ar fi, cancerul e începutul sfârșitului. Chiar dacă te crezi vindecat și il ții sub control, poate recidiva, când te aștepti mai puțin. E o boală al dracului de înșelătoare.

Aveam un tratament natural, care ajuta organismul să reziste, mi l-a dat un medic renumit, care se ocupa cu acupunctura. O să-l caut și dacă-l mai am, ți-l voi da, din toata inima.
Ai mei nu au ajuns să-l mai urmeze...

| haileewatson a răspuns:

Cred ca raspunsul il gasesti la medicul oncolog...

| mdc98 explică (pentru haileewatson):

Nu am nevoie de asa raspuns, a fost deja la medic oncolog, nici nu vrea sa stea la discutii, am nevoie de anumite remedii sau tratamente naturiste ce le-au aplicat cei ce au trecut prin asta

| haileewatson a răspuns (pentru mdc98):

Imi pare rau sa aud ca treci prin acest moment greu, dar nu te da batut/a cu medicul. Cauta altul care sa stea la discutii cu tine! El este specialistul si e in interesul tau! Trebuie sa gasesti un doctor foarte bun care sa-ti dea tratamentul potrivit tipului tau de cancer, stadiul in care se afla, istoricul medical etc!

Nu o gasesti o reteta miracol pe internet. Cancerul nu e tratat cu remedii naturiste, ci cu interventie chirurgicala, chimioterapie, radioterapie, imunoterapie etc.

Studiile arata ca alimentele de origine animala, in special carnea si lactatele, contribuie la cancer. Popoarele care mananca predominant alimente vegetale au cele mai scazute statistici la cancer, in timp ce popoarele care mananca multa carne se imbolnavesc cel mai mult de cancer si alte boli inflamatorii. Asadar orice ai avea, trebuie sa adopti un regim alimentar vegan. Impreuna cu tratamentele specifice.

| mdc98 explică (pentru haileewatson):

Este vorba despre o ruda din familie, a facut prima sedinta de chimioterapie insa a fost foarte rau dupa, nici nu mai poate manca si suntem siguri ca daca continua cu chimioterapie, organismul va ceda, tocmai de asta as avea nevoie de alte pareri, de operat nu se poate opera pentru ca este intr-o zona inaccesibila, este intre nas si frunte.

| mdc98 explică (pentru laSoledad):

Cred ca si eu pot da search pe google, am nevoie de sfaturi de la cei ce au trecut prin asa ceva si au reusit sa se vindece, sau cunosc persoane care s-au vindecat de asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de tip, nu se vindeca, se face operatie in unele cazuri. Iar cancerul apare din cauza expunerii la chimicale.

| NunuNini a răspuns:

E trist.
"a fost deja la medic oncolog, nici nu vrea sa stea la discutii"
Ciudat! Reclamat sau, schimbat.
Tratamentul il stabileste numai un medic.
Cat despre regimul alimentar, depinde de tipul cancerului.
Am avut o colega de serviciu. Dupa chimioterapie, parea ca s-a vindecat. Dupa cateva luni a venit fiica sa si ne-a anuntat ca mama sa a cedat.
Din pacate, desi de zeci de ani se cauta un leac, pentru cancer nu s-a gasit.
Din experienta mea stiu ca regimul alimentar impus nu e intotdeauna cel mai bun. Organismul stie de ce are nevoie. De asta e bine sa manance exact ce simte nevoie.

| nujcatoatesuntluate a răspuns:

Buna! Da, am avut in familie, dar nu s-a vindecat, din păcate.