| Lorena1234567890 a întrebat:

Atunci cand ma misc, oasele imi pocnesc foarte tare. Cel mai mult cele din zona bazinului, genunchii si spatele. Beau mult lapte si cred ca mananc destul de sanatos: fructe, legume, proteine...ma gandesc ca nu este din cauza alimentatiei.
Tin sa precizez ca in ultimul an nu am facut deloc sport la scoala pentru ca am avut o scutire medicala (spasmofilie), iar acasa nu obisnuiesc sa ma misc. Mai mult stau pe scaun, in pat. Ma mai misc doar cand dansez singura prin casa ca nebuna, dar am observat ca nu mai am aceeasi energie.
Sunt o persoana sedentara. Ce exercitii imi recomandati pentru a scapa de aceasta problema? Tin sa precizez ca nu am scapat in totalitate de spasmofilie.
Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Spasmofilie = lipsa de CALCIU in organism!
1. Mananca cat mai multa LAPTE si produse LACTATE (cas, branza, urda) adevarate, naturale (nu falsuri de doi bani din pravalii)
2. Cel putin de 1-2 ori lunar sa mananci supa de gaina (mai batrana) crescuta la casa, fiarta 3-4 ore. Colagenul din supa se va depune la articulatii, sa nu pocneasca.
3. Mananca COACAZE NEGRE si AFINE sau gem/suc facut din ele "natur" (fara fierbere) care ajuta foarte mult la fixarea calcului in organism.

Daca nu respecti cel putin (1), vei avea probleme mari, cu dureri si "oase de sticla" dupa varsta de 30-40 ani!

9 răspunsuri:
| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna... nu e din cauza alimentatiei, ci din cauza faptului ca nu faci miscare. Spasmofilia nu cred ca te-ar impiedica sa faci anumite exercitii simple, "de incalzire", iesi pe afara cu prietenii si simte-te bine. Mukta sanatate.

| 123456FOREVER a răspuns:

îmi poate spune cineva de unde pot cumpara un somalez in mod legal. De preferabil sa fie mic și sa nu ceara prea multă mancare. Apa primește la cerere

| MihaelaDart a răspuns:

Pt liniștea ta este bine sa consulte un ortoped și acesta îți va da răspunsul corect la ceea ce tw frământă.

| 94Lucifer94 a răspuns:

Păi tocmai de asta trebuie să faci câteva exerciții acolo, sau măcar să te întinzi mult până nu mai pocnesc oasele, nu depui efort făcând asta din când în când ziua.

| Lorena1234567890 explică (pentru Bula):

Locuiesc intr-un mic satuc, deci nu se pune problema in legatura cu lactatele. Obisnuiesc sa mananc lapte cu cereale integrale sau musli, il beau simplu si mananc branza, asta aproape zilnic. Supe, ciorbe mananc mai des de 2 ori pe luna. Cei drept, nu am mancat coacaze negre, doar cateva afine, o sa incerc sa caut.
Medicul de familie a spus ca am spasmofilie in urma unor probleme cu care m-am prezentat la el: oboseala dupa efort fizic, ameteala, palpitatii, dureri de inima. Cand mi-am facut analizele erau perfecte, doar ca aveam valoarea creatininei prea ridicate, asta din cauza ca am mancat prea multa carne.
Voi incerca sa respect si punctul 3 si sa fac niste sport. Poate asa imi voi recapata flexibilitatea.

| CristinaIordache a răspuns:

Buna.
Parerea mea este ca ar trebui sa mananci alimente mai bogate in calciu, pentru a avea un sistem osos puternic. Daca spui ca locuiesti la tara, poate ai acces la branza de oaie. Contine mai mult calciul decat cea de vaca: https://goo.gl/t8r7XW
In privinta efortului fizic ar fi cel mai bine sa discuti cu medicul tau sau cu un fizioterapeut, pentru a-ti recomanda niste exercitii potrivite.
Pana atunci incearca sa faci efort fizic obisnuit, cum ar fi sa mergi mai mult pe jos sau cu bicicleta. Multa sanatate!

| Lorena1234567890 explică (pentru CristinaIordache):

Chiar si acum am in frigider branza de oaie. Bine momentan tin post (mai am pana marti) si nu pot manca. Dar in general mananc lactate, branza. Si asta e o problema de cativa ani, nu de o perioada de cateva saptamani. Repet, analizele au iesit aproape perfecte.
Medicul de familie mi-a spus ca sportul este sanatate curata si nu conteaza ce exercitii fac, important e sa fac sport.
Voi incerca sa imi fac un program, macar o jumatate de ora pe zi sa fac sport. Cel mai probabil voi alerga vreo 2-3 km in 10 minute si in rest, o sa fac genoflexiuni, flotari...cam ce faceam la scoala inainte sa am scutirea.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Lorena1234567890):

(3) trebuie paralel cu (1) pentru fixarea calciului, nu doar din cand in cand (50-100 grame zilnic de suc mai concentrat sau compot, timp de 3 saptamani, dupa care pauza 3 saptamani, alternativ). Cura tine 6 luni, dupa care pauza 6 luni, in 2-3 ani te refaci complet cu calciul si dispare spasmofilia.

(2) este important pentru articulatii.