| anonim_4396 a întrebat:

Caisele ingrasa? Cam cate calorii ar avea un kg de caise?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

100 de grame de caise proaspete contin:

• Calorii: 44;

• Glucide: 10g;

• Indice glicemic: 31;

• Fibre: 2, 1 g;

• Vitamina C: 7 mg.

100 de grame de caise uscate contin:

• Calorii: 27;

• Glucide: 63 g;

• Fibre: 3 g;

• Vitamina C: 2, 5 mg.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Nu cred că ar avea de ce să îngraşe. 100 de grame au 44 de calorii.
http://www.terapii-naturiste.com/plante/fructe/fructe_calorii.htm

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un kg are in jur de 480 de kcal, in schimb informatiile nutritionale se calculeaza in kcal/100 de grame.Deci 100 de grame are in jur de 48 de kcal.Acestea nu ingrasa, fiind sarace in calorii.Ca sa-ti faci o idee, necesarul zilnic de kcal este in jur de 1800 pentru un adolescent si in jur de 2000 pentru un adult.