| asd000 a întrebat:

Care are mai multe proprietati: uleiul de struguri sau cel de catina?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Liiiax99 a răspuns:

Uleiul de catina.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Astea sint alte povesti despre uleiuri. Daca ne referim la ce contine un ulei dintr-o anumita planta da putem spune ca X planta are mai multe substante ce sint folosite de om pentru a obtine stiui si eu ce produse.Dar daca ne referim la noi ca si consum toate uleiurile sint la fel poate ca cel de floarea soarelui este mai bun pentru consum decit restu.Bine acum auzi pe multi pai uleiul X te face sanatos are nu stiu ce bla bla povesti nemuritoare. Daca are anumite substante ce? Corpul nostru ia din ce mincam ce are el nevoie nu ca gata daca mincam ulei de masline sinmtem toti sanatosi.Basme.Eu mai toti italienii ce i-am vazut au probleme cu stomacul desi ei consuma de mici ulei de masline.Probabil asa spun si altii de noi sau de uleiul de floarea soarelui ca mama mama ce bun este, asta pentru ca ei nu prea folosesc ori pe acolo nu creste aceasta planta.Deci proprietatile unui ulei intereseaza mai mult pe cercetatori, iar pe noi ne intereseaza sub aspect economic adica cine comercializeaza asa ceva fhace bani pe asa ceva, iar lumea este in continuare asa cum este.Ca idee uleiul de floarea soarelui este ceva mai scump ca alte uleiuri folosite la preparea mincarii.Este la acelasi pret cu cel de masline sau uneori mai scump.Deci daca aceste uleiuri ce struguri etc ar avea un anume efect sar vinde la farmacie nu credeti? Plus de asta mincam struguri la greu, bem vin la greu, ma rog unii dintre noi si ce gata este putred de sanatos? Nici vorba.Am luati nitel pe aratura dar sigur ai pus intrebarea in scop curativ despre aceste uleiuri.

| bunicisibuni a răspuns:

Uleiul de cătină e foarte bun.

| sergyu1998 a răspuns:

Uleiul de catina happy