| KellyGreen a întrebat:

Buna!
Ce are asa rau algocalminul in el de este interzis in atat de multe tari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

Metamizol. Se pare ca e responsabil de aparitia unei boli ce afecteaza celulele din maduva osoasa.

3 răspunsuri:
| Siminik a răspuns:

Buna,nu stiu ce are in el, dar stiu ca sunt alergica, iar o singura pastila ma poate trimite direct in spital! sad

| BANN3R a răspuns:

Agentia Nationala a Medicamentului a decis ca toate calmantele pe baza de metamizol, printre care Algocalmin, Quarelin si Novocalmin, sa nu mai poata fi cumparate fara reteta.

Restrictiile intra in vigoare peste doua saptamani si au loc in urma unor studii de specialitate, care au aratat ca substanta activa din aceste calmante, metamizolul, poate duce la aparitia unei boli grave, pe nume agranulocitoza.

Boala respectiva se manifesta prin scaderea celulelor neutrofile din sange si duce la scaderea imunitatii, conform Pro Tv.

In tara noastra exista 13 calmante din categoria celor care, de la 1 februarie, incep sa fie vandute pe reteta. Este vorba despre Algocalmin, Fabocalm, Metamizol Solacium, Algiotop, Algoblock, Algozone, Alindor, Algoremin, Metamizol Farmacon, Quarelin, Novocalmin, Sintocalmin si Centralgin.

| ImiUrascViata a răspuns:

Daca nu ma insel, scade fertilitatea! Scuze daca l-am confundat cu alta pastila dar stiu ce era o pastila cu A in fata de facea asta. Ca sa fii 100% sigur te uiti pe prospect la detalii tongue. Funda? big grin