| PaisonPink a întrebat:

Ce faceti? Am si eu o problema de sanatatehappy! Cum se trateaza o nevralgie intercostala?thinking

Multumesc multlove struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ketonal unguent, plasturi antireumatici si, daca durerea este mare, ketonal comprimate dupa masa. Nu te astepta sa-ti treaca imediat, poate dura si 15-20 de zile.

| Shammal a răspuns:

Orice probleme fizica (de sanatate cum o numesti tu) provine dintr-o dezordine a partii tale spirituale (ma refer la suparari, frici, temeri); uite ce spune Zamolxe : tot asa cum nu se cuvine sa incercam a vindeca ochii fara sa fii vindecat capul, nici sa tamaduim capul fara sa tinem seama de trup, cu atit mai mult nu trebuie sa incercam a vindeca trupul fara a cauta sa tamaduim sufletul; ganduri bune, te imbratisez cu dragoste

| cristianorudi7 a răspuns:

Nevralgia intercostala: definitie

Nevralgie: durere puternica, severa, care apare si este resimtita pe traseul unui nerv ( in cazul nostru, a unui nerv intercostal )

Intercostal: localizat intre doua coaste succesive

Ce sunt nevralgiile intercostale?

Pentru a intelege ce se intampla si ce sunt nevralgiile intercostale, vreau sa dau cateva date de anatomie. La nivelul toracelui exista 11 perechi de nervi toracici situati intre coaste. Ramurile ventrale sau anterioare ale acestor nervi poarta numele de nervi intercostali, deoarece asa cum le spune si numele, au un traseu, un traiect situat intre coaste. Mai exista si perechea 12 de nerv toracic, ce are un traseu situat sub coasta 12, numit si nervul subcostal.

Originea lor este la nivelul segmentelor dorsale sau toracice ale maduvei spinarii. Nervii intercostali au fiecare cate o ramura cutanata laterala si una cutanata anterioara. Din acesti nervi pleaca fibre nervoase spre membrele superioare, peretele toracic si peretele abdominal. Si dupa cum am spus ca o nevralgie e o durere care apare de-a lungul traseului unui nerv, iata ca in nevralgiile intercostale putem avea dureri care iradiaza in membrele superioare, dureri care iradiaza de-a lungul peretelui toracic, sau de-a lungul peretelui abdominal.

Cauzele nevralgiilor intercostale

O cauza foarte frecventa a nevralgiilor intercostale este spondiloza dorsala prin procesele degenerative care au loc la nivelul coloanei vertebrale dorsale (cum sunt osteofitele sau ciocurile de papagal) si care pot leza nervii intercostali
Spondilita anchilozanta este si poate fi o alta cauza a nevralgiei intercostale.
Alta cauza a nevralgiilor intercostale poate fi reprezentata de catre traumatisme ale regiunii toracice, care pot leza si irita nervii intercostali
Alte cauze posibile: infectiile, procese inlocuitoare de spatiu, ce pot avea un efect compresiv-iritativ asupra nervilor intercostali, declansand o nevralgie intercostala.
Diagnosticul nevralgiei intercostale

Centrul medical MEDREFLEX LINE foloseste in diagnosticul nevralgiilor intercostale scanarea termografica, deoarece aceasta depisteaza nu numai cauza nevralgiei intercostale, dar si extinderea ei, precum si raspunsul la tratamentul medical aplicat. Uneori poate fi folosita si scanarea ultrasonografica.

Tratamentul nevralgiilor intercostale

A trata nevralgia intercostala inseamna in primul rand a trata cauza care o provoaca. Si cum spondiloza dorsala este cea mai frecventa cauza, inseamna ca ne concentram atentia in primul rand pe tratarea spondilozei dorsale, pentru ca asa putem elibera nervul intercostal si opri nevralgia intercostala.

Prin tratament se urmareste si se obtine o regenerare a coloanei vertebrale dorsale, singura situatie in care putem obtine rezultate reale, trainice, de durata. Numai asa putem obtine o eliminare adevarata a durerii de tip nevralgie intercostala