| sweetkiss4u4ever a întrebat:

ce greutate si ce inaltime ar trebui sa aiba o fata de 12-13 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dummi a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa scrii varsta ta exacta precum si inaltimea si greutatea. Nu e nicio rusine!

Am presupus ca ai 12 ani 6 luni

Pe urmatoarele linkuri poti gasi valorile normale indicilor antropometrici:

Greutatea: http://born2thrive.org/images/charts/screen/wtage_girls.png
Inaltimea: http://born2thrive.org/images/charts/print/statage_girls.png
BMI (Body Mass Index) - armonia intre greutate si inaltime: http://born2thrive.org/images/charts/print/bmiage_girls.png
Inaltimea pentru Greutate si invers: http://born2thrive.org/images/charts/print/wtstat_girls.png

Valorile considerate normale se afla intre precentila 25 si 75

ti le citesc pentru media de 12 ani 6 luni:
greutatea intre 37, 5-50, 5 Kg e normal, "ideal" - 43, 5Kg
Inaltimea intre 149, 5 si 159 cm e normal, "ideal" - 154cm
BMI = greutatea(kg)/(inaltimea(! m))*(inaltimea(! m)) adica greutatea impartita la inaltimea in metri la patrat
normal= 16, 9-20, 3 "ideal"=18, 45
Inaltimea pentru greutate si invers poti sa le citesti si singurica, eu doar nu-ti stiu inaltimea si greutatea, totusi acest grafic nu e atat de important. Cel mai important e BMI-ul pe care ar fi bine sa stii sa-l calculezi

Bafta!

8 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Depinde de la fiecare la fiecare.
Greutatea normală este de 45-50 kilograme.
Înălțimea medie este de 1, 60, dar la unele persoane înălțimea este mai mică sau mai mare, depinde.

| alwaysStyles a răspuns:

Ar trebui sa ai cam 1.60 iar greutatea cam 45 yin yang yin yang yin yang

| cosereanca a răspuns:

Normal ar fi sa aiba inaltimea cuprinsa intre 1, 50 si 1, 70; iar greutatea cu 10 mai putin decat inaltimea, ideal ar fi sa fie cuprinsa intre 40 si 60 de kg, in functie de inaltime. Oricum cazurile extreme sunt acceptate...

| dydy1992 a răspuns:

Paii ar trebui sa ai 1.61 m si greutate 43 happy

| Micuţa a răspuns:

Greutate:45-50
Inaltime:1.65

Funda?

| MARIUS_4054 a răspuns:

Trbuie sa aiba 1.50 sau 1.70 si greutatea 45kg sau 55kg

| Iulia_6965 a răspuns:

2,59 litri 18 kg Funda?

| Diana_5941 a răspuns:

Eu am 53 de kg 13 ani si 1 60.happy