| T a întrebat:

Ce parere aveti despre pasta de dinti Parodontax? O colega mi-a zis ca este foarte buna(nu la gust) dar am citit pe internet ca poate provoca depuneri de tartru.
P. s. Stiu ca nu este prea buna la gust

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Am folosit Parodontax luni de zile pentru ca imi sangera gingia de la baza unui dinte si se desprindea de dinte. Am constatat cu stupoare ca gingia era desprinsa de dinte din cauza tartrului depus pe acesta. Asa ca, recomand tuturor sa faca un consult stomatologic pentru a vedea care e cauza sangerarii gingivale.

| yellowalien a răspuns:

Sincer mie mi s-a parut cea mai buna dintre toate pe care le-am incercat. Cat despre gust. m-am obisnuit repedehappy

| zeenath a răspuns:

Eu recomand cu incredere pacientilor mei sa foloseasca parodontax sau sensodine! Previne si amelioreaza sangerarile gingivale la periaj cat si sensibilitatea dentara! Complementar se utilizeaza apa de gura, clatirea se face sub presiune mare si atat dentara!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca este una dintre cele mai bune de pe piata. Totusi este bine sa stim ca saliva noastra este diferita ca aciditate si in continut de saruri minerale.
Nu poti evalua o pasta de dinti dupa efectul pe care il are numai asupra ta, deoarece acesta calitate trebuie evaluata in functie de calitatea salivei cat mai multor oameni, de modul de periaj al dintilor, de dieta, de apa folosita pentru spalare si probabil si de alti factori.
O parere singulara aparuta pe internet nu este edificatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca Glister de la Amway, are un gust placut dar si mai importante ar fi avantajele: previne demineralizarea, inlatura placa dentara prin periaj regulat, indeparteaza petele de cafea, ceai si tutun, contine particule cu anumite forme care curata si redau albul dintilor fara a decolora. Fiind concentrata se foloseste o cantitate de dimensiunea unui bob de mazare, prin urmare o persoana poate folosi o pasta de 150ml, cam 6 luni ( costa 28, 60 lei). Legat de pasta de dinti Paradontax nu stiu sa-ti spun pentru ca nu am folosit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ce-a mai scumpa si ce-a mai daunatoare pasta de dinti. Sa nu cadeti in capcanele reclamelor TV. Cereti parerea oricarui medic dentist si va veti convinge.

| Radoi_Zana_1980 a răspuns:

Interesanta este reclama la aceasta pasta de dinti. oameni buni schimbati _o este jenanta.de folosit am folosit acum mult timp, acceptabila

| Christian_Marian_1999 a răspuns:

Am si eu o intrebare, mie la inceput a inceput sa se "traga/duca" pielea de pe dinti adica sa se traga gingia si dupa ceva timp cand ma spal pe dinti a inceput sa sangereze daca folosesc parondontax o sa opreasca sangerarea dar gingia tot asa ramane. Imi puteti zice ce ar trebui sa fac