| anonim_4396 a întrebat:

Ce părerea aveți de persoanele cu sindromul Werdnig Hoffman? Cunoașteți vreo persoana cu acest sindrom?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu prea inteleg rostul intrebarii. Cum sa am o parere proasta despre niste oameni care stau in casa, si nu vin in contact cu mine? Si o parere buna, de ce as avea? Nu am nici o parere. Ma intristaza faptul ca oamenii sufera fara sa iasa nimic bun din asta, si atat.

| NorNegru a răspuns:

La inceputul anilor 1980, Werdnig si Hoffman au descris o tulburare caracterizata prin slabiciune musculara progresiva aparuta in copilarie care a determinat moarte timpurie, iar din punct de vedere histopatologic s-a evidentiat pierderea neuronilor din coarnele anterioare ale maduvei spinarii. Atrofia musculara spinala (AMS) este o boala neuromusculara progresiva cu transmitere autosomal recesiva, caracterizata prin slabiciune musculara si atrofie cauzate de degenerescenta neuronilor motori din maduva spinarii si din nucleii trunchiului cerebral.