| gryig a întrebat:

Ce se poate intampla daca am baut o cantitate scazuta de clorura ferica? (evident din greseala)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 23partyboy a răspuns:

V. HEALTH HAZARD INFORMATION

Effects of Exposure:

Iron compounds have varying toxicity. Some iron compounds are suspected carcinogens. In general, ferrous compounds can cause liver and kidney damage, altered respiratory rates and convulsions. (Sax, Dangerous Properties of Industrial Materials, eighth edition.)

Acute Effects:

Inhalation: SEVERE IRRITANT AND CORROSIVE. May cause acute iron toxicity. Large amounts are corrosive and may cause respiratory failure, pneumoconiosis, pulmonary edema and possible death.

Ingestion: SEVERE IRRITANT AND CORROSIVE. May cause chemical burns to the mouth, gastric irritation, abdominal pain and diarrhea. Moderately toxic by ingestion.

Skin: SEVERE IRRITANT AND CORROSIVE to moist or wet skin.

Eye: SEVERE IRRITANT AND CORROSIVE.

Chronic Effects:

Inhalation: May cause pulmonary fibrosis, chronic iron poisoning, pathological deposition of iron in the body tissue, cytogenic and reproductive effects.

Ingestion: May cause damage to the liver.

Skin: No chronic health effects recorded.

Eyes: No chronic health effects recorded.

Most Likely Routes of Entry: Inhalation, ingestion, skin and eye.

Target Organs: May affect the respiratory system, liver, kidney, skin and eye.

Medical Conditions, if any, Aggravated by the Chemical: Pre-existing respiratory and skin disorders.

Carcinogenicity: NTP: No IARC: No OSHA: No

EMERGENCY AND FIRST AID PROCEDURES

INHALATION: Remove victim to fresh air. Keep warm and quiet. Give oxygen if breathing is difficult and seek medical attention.

INGESTION: Do not induce vomiting. Seek medical attention immediately.

SKIN: Remove contaminated clothing, brush material off skin, wash affected area with mild soap and water. Seek medical attention.

EYE: Flush eyes with lukewarm water, lifting upper and lower eyelids, for at least 15 minutes. Seek medical attention immediately.

7 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Este un compus toxic, acid și foarte coroziv. Eu cred că ar trebui să mergi la spital. Depinde ce înseamnă la tine cantitate scăzuta.

| SunShine a răspuns:

Heihappy Clorura ferica este o substanta EXTREM DE TOXICA, inclusiv vaporii pe care ii degaja. Este foarte periculoasă și chiar dacă ai băut o cantitate scăzută poate fi periculos. Reacționează violent cu apa!

| gryig explică (pentru raspunz):

Foarte putin... Ca sa fiu mai precis: efectuam un experiment in cadrul facultatii care necesita cateva picaturi de clorura ferica trase cu pipeta, insa neavand la indemana o para am tras cu gura. Pipeta era cred ca de un mL. Nu m-am putut adresa profesoarei respective deoarece am fost avertizat de la bun inceput ca orice subst as folosi aceasta se realizeaza cu o para, insa grabit fiind, inevitabilul s-a produs. Sti cumva care sunt efectele secundare? Multumesc anticipat

| gryig explică (pentru SunShine):

Sti cumva care pot fi efectele secundare?

| SunShine a răspuns (pentru gryig):

Credemă că nu prea știu efectele secundaresad dar îți dai seama că este destul de periculor și un ml. dar dacă nu ai pățit nimic până acum poate nu e așa grav dar totuși dacă nu vrei să mergi la spital vorbește cu cineva dacă cunoști care știe mai multe despre această substanță

| raspunz a răspuns:

A fost o cantitate mică și nu cred că ai pățit nimic grav, poate doar o mică arsură la nivelul limbii.

| 23partyboy a răspuns (pentru gryig):

Reactivii de la scoala au 30-40 de ani,in plus au concetratii ft mici,daca ai fi inghitit clorura ferica conc aveai sa ai arsura chimica a mucoasei digestive,de ce probabil aveai sa iti dai seama, durere etc, daca totusi ai semne care te deranjeaza du-te la o unitate upu