| Elisabeta21 a întrebat:

Ceva recomandări pentru a scăpa de vergeturi? Am gasit o crema si un ulei de galbenele in catalog la Farmasi, am auzit că sunt bune, ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

laughing) vergeturile sunt fooooarte greu de scăpat, unii nici cu laseru nu reușesc și tu crezi că poți cu o cremă de 10/20 de lei la o firmă care nici măcar nu face comsetice calumea? nu-ți cheltuii banii aiurea. Zic că sunt bune ăia care au interes să le vândă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Crema de bună, dar vergeturile nu trec cu ea, așa rămân.

| Freya1 a răspuns:

De cercetări nu scapi. Poate doar cu ceva operație daca se poate.Dar in rest, nici o crema nu te poate ajuta.
In schimb, daca vrei sa nu apara mai multe poti sa încerci sa iti mențină greutatea, pentru ca ele se formeaza din cauza refluxului de greutate si dezvoltare.

| WhiteLife a răspuns:

Vergeturile sunt fibre de colagen rupte din cauza că pielea a fost foarte întinsă. Se refac foarte greu, dar în principiu este nevoie de colagen. Crema de galbenele este emolienta și îți va hidrata pielea, poate că va ajuta într-o oarecare măsură.

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhiteLife):

De abia se scăpa cu laserul, cucremenici o șansă, mai ales daca sunt albe. E o pierdere de timp sa te dai cu creme, uleiuri etc. Și culaseril nu scapi de tot de vergeturi

| WhiteLife a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar va avea o piele mai moale, mai hidtratata, mai sănătoasă, oarecum, deci tot e ceva big grin chiar daca nu se vindeca vergeturile, gălbenelele sunt bune pentru piele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista boss decât tratament cu laserul și e foarte scump, prețul e piperat rău nu gluma și nu scapi complet de cicatrici, daca sunt albe asa vor rămâne. Cremele sunt o pierdere de timp, mai bine faci totuși câteva ședințe cu laserul le mai "îngustează "
Când te îngrași brusc atunci se întâmplă de regulă, și eu am.