| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Condiloamele/papiloamele pot apărea și pe limba? Este cumva HPV? ( virus papiloma uman?) Frate-meu o sesizat ceva mic crescut pe limba pe lateral și spune ca are o ușoară durere unde e acel condilom.
La ce medic trebuie sa meargă? Exista șansa sa ii dispară sau se pot înmulți? In ce consta tratamentul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Exista diverse metode, insa depinde de natura acestuia si daca se constata ca este HPV sau nu.

De preferat si ideal ar fi sa mearga la dermatovenerolog.

9 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna!
Papiloamele pot aparea pe limba, dar natura lor poate fi diferita. Poate fi HPV sau aceste papiloame pot avea o alta cauza si natura.

Insa deoarece prezinta durere in zona, poate fi o afta (numita popular "puschea") sau poate fi un abces.
Daca este afta, poate incerca sa dea cu glicerina boraxata de cateva ori pe zi.Ar trebui sa ii dispara in scurt timp.

| Invictusman a răspuns (pentru Floridori):

"Pushea "se aseamănă ca aspect cu un papilom/condilom? Da, prezintă dureri ușoare unde are acea "carne crescuta ", mulțumesc de răspuns, dar dacă e hpv și dau cu glicerina boraxata nu îngreuneza situația?

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Afta este o ulceratie ce are culoarea albicioasa sau galbuie in mijloc si este rosiatica pe margini.

Papilomul este o excrescenta si prezinta durere si/ sau sangerare numai in cazul in care este infectat.

Daca e HPV sau orice alt tip de papilom, nu va fi afectat cu siguranta de glicerina boraxata, dar evident ca va ramane in continuare acolo unde este...

| Invictusman a răspuns (pentru Floridori):

Și la ce medic trebuie sa meargă? Cu penseta cu ce ii scoate acel papilom "micuț "? Pe limba nu cred ca se poate folosi laserul sa îl scoatăhappy

| Invictusman a răspuns (pentru Floridori):

Da, mulțumesc frumos! Poate e vorba de papila inflamata, dacă era hpv ma gândesc ca avea mai multe pe limba nu una, sau poate se înmulțesc cu timpul nu stiu, mulțumesc frumos pentru răspunsuri.

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Da, se inmultesc in timp.
Dar poate fi orice asa ca nu va panicati.
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns (pentru Invictusman):

Exista diverse metode, insa depinde de natura acestuia si daca se constata ca este HPV sau nu.

De preferat si ideal ar fi sa mearga la dermatovenerolog.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu,nu poate fi papilon. Poate fi un pușchet care trece intr-o saptamana.Acesti pușcheti apar atat de la mancarea mancarii calde cat si rezultate ale muscaturilor.(ma refer la faptul ca s-a muscat de limba). Sanatate!

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am văzut pe google poze cu papiloma virus pe limba (hpv ) arata ca un condilom micuț ieșit în relief, nu ca o afta bucala. Sper sa fie asa cum spui tu, am dat search pe google și mi-a dat ca rezultat afte bucate mai mai mult, dacă e hpv se va înmulți dacă nu scoate acel papilom /condilom. poate da in comolicatii grave dacă e netratat hpv- ul. Mulțumesc oricum de răspunshappy

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Cu placere!