| anonim_4396 a întrebat:

Copilasul meu in varsta de 11 luni a fost bolnav saptamana trecuta. A avut rosu in gat si a debutat cu o diaree severa. Am fost la medic si i-a prescris antibiotic(amoxicilina). Acum este bine dar mai are scaune moi si azi am observat ca are scaun cu sange. Pe durata tratamentului i-am dat si Biotics baby si supa de orez si ceai de chimen.Va rog sa-mi dati un raspuns cei care ati fost in situatia mea. va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

A facut in paralel cu amigdalita si o enteroviroza, de aceea a avut diaree severa. Eu zic sa-i urmaresti scaunele si daca are din nou sange in scaun sa-l duci pa bebe la control.

| drpopa a răspuns:

Daca a aparut sange in scaun aceata e o problema graca trebuie sa mergeti cu copilul la sp de boli infectioase enterocolita dizenteriforma trebuie trata de urgenta atat cu antibiotic corespunzator cat si cu administrare de perfuzii, oricum i se vor face analize corespunzatoare atat pentru stabilirea agentului bacterian care a determinat infectia ( shigella, salmonela, e colii) cat si restul.

| procust a răspuns:

Scaunul cu sange trebuie sa te trimita urgent la medic. el iti poate spune mai bine ce are, intre timp nu i mai administra nimic, naturist sau nu, medicul va decide ce i face bine.

| Fuck Googăl. Ask me! a răspuns:

Nu le am, dar e necesar un doctor mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ceai de menta, cu saruri de rehidratare orala, si numai orez fiert sau mucilagiu de orez, fara zahar.pana iese bine.pesmet cu ceai. piure de morcov.cred ca e deshidratat de tot mititelul.

| analia_2935 a răspuns:

E posibil ca baietelul tau sa fi avut un virus cu aceeasi situatie a avut-o si baietelul meu am mers cu el la medic si mi-a zis ca are virus nu mi-a dat nimic decat sa-i fac analize ca sa fie sigur ca e virus de spus ca eu locuiesc in israel si aici sunt alti medici alta clima